Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Altın 7 haftanın en düşüğüne yakın

Altın, ABD’de swap yatırımcılarının yeni bir faiz artışına dair fiyatlamalarını yüzde 50’nin üstüne çıkarmasıyla Haziran sonundan bu yana en düşük düzeyine yakın seyretti.

Altın 7 haftanın en düşüğüne yakın
16 Ağustos 2023 - 11:00

Altın beklentilerin üstünde gelen ABD perakende satış bilgilerinin, yatırımcıların bu yıl Fed’in yeni bir faiz artışına ait fiyatlamaları artırmasıyla tahvil getirilerinin yükselmesine neden olmasının akabinde Haziran sonundan bu yana en düşük düzeyine yakın seyretti.

Spot altın ons başına 1.905 dolar düzeyinden süreç görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.660 TL düzeylerinden alıcı buluyor.

Salı günü gelen perakende sayıları, siyaset yapıcıların mali sıkılaştırmaya devam etmesi için gerekçeyi güçlendirirken ABD tahvil getirilerinde bir ralliye yol açtı.

Artan faizler ve tahvil getirileri klâsik olarak altın ile negatif korelasyona sahip.

Swap yatırımcıları, bu yıl öteki bir Fed artışı mümkünlüğünü yüzde 50’nin hafif üstüne çıkardı. Bu fiyatlama, altının kayıplarını azaltmadan evvel 29 Haziran’dan bu yana birinci sefer ons başına 1.900 doların altına düşmesine yardımcı oldu.

Değerli metal Mart ortasından bu yana en düşük kapanışını yaptı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER