Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Yaş maya şirketlerine soruşturmada bazılarına ceza istendi

Rekabet Kurumu’nun yaş maya şirketleri hakkında yürüttüğü soruşturma kapsamında bugün soruşturma heyetinin görüşü açıklandı. Heyet kimi şirketlere ceza istedi.

Yaş maya şirketlerine soruşturmada bazılarına ceza istendi
15 Ağustos 2023 - 12:12

Rekabet Kurumu, kimi firmaların ortalarında anlaşarak maya üretim-dağıtımında fiyat belirlediği ve müşteri paylaştığı tezi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında bugün toplandı.

Toplantıda kelam alan soruşturma heyeti yetkilisi, 24 şirket hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4’üncü hususunu ihlal edip etmediklerinin tespiti maksadıyla soruşturmanın başlatıldığını tabir etti.

Yetkili, ilgili hususla ‘mal yahut hizmet piyasasında rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama hedefini taşıyan yahut bu etkiyi doğuran veyahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler ortası muahedeleri, uyumlu aksiyonları ve teşebbüs birliklerinin bu tıp kararlarını ve davranışlarını’ yasaklandığını anımsattı.

Bir şirket uzlaştı

Soruşturmacı, Lesaffre Turquie Mayacılık Üretim ve Ticaret AŞ şirketiyle uzlaşma süreci sonunda bu şirket hakkındaki soruşturmanın sonlandırıldığını kaydederken, ceza istenen ve istenmeyen şirketleri sıraladı.

PAK MAYA’ya ceza yok

Yetkili, MAURI MAYA hakkında ilgili maddeyi ihlal etmesi nedeniyle idari para cezası isterken, bir öbür üretici PAK MAYA’nın kanun ihlali yapmadığının tespit edildiğini kaydetti.

Yaş maya dağıtıcısı şirketlerden kimilerine ceza talep edildi.

Yaptırım istenen şirketler şöyle: ADATEPELER, BARUT BESİN, BATUĞ, ÇINAR BESİN, DELİCE TURKA, GÜLDEMİRLER, HAMRA, HASKAT BESİN, KILINÇOĞLU, MAGPA, MOTUS, MURATLAR, ÖZTÜRK ve SHK BESİN.

İhlal yapmadığı saptanan şirketler ise şöyle: ÇİZE, GÜÇBİR, OLUŞUM, ORKİDE, ÖZPAK DENİZLİ, ÖZPAK AŞ ve ULUDÜZ.

Toplantıda şirketler kelamlı savunma yaptı.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER