Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Yabancının dönmesiyle borsa rekor üstüne rekor kırıyor

Yabancı yatırımcı 9 haftadır borsada net alıcı tarafında bulunuyor. Borsada yaşanan rallinin yabancıların dönmesiyle hızlandığını söyleyen uzmanlar yüzde 31’i geçen yabancı takas oranının daha da artmasını bekliyor. Uzmanlar borsada 8 bin 200 düzeyine kadar yükseliş öngörüyor.

Yabancının dönmesiyle borsa rekor üstüne rekor kırıyor
15 Ağustos 2023 - 0:48

Birol BOZKURT

Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcı son 11 yılın en uzun alım serisine imza attı. Yabancılar 2012’den bu yana birinci sefer üst üste 9 hafta alış tarafında yer alırken, bu periyotta toplam alış 1,93 milyar dolara ulaştı. Yabancıların geri dönmeye başlamasıyla Borsa İstanbul’da rekor serisine kesintisiz devam ediyor. Yılbaşından bu yana yüzde 42’ye yakın yükselen endeksin, seçimlerden sonraki artışı yüzde 70’i geçti.

Borsa TL bazında rekor kırarken dolar bazında yılbaşında yakaladığı 304 dolar düzeyine ise hâlâ ulaşamadı. Dün 7 bin 868 ile rekor seviyeyi gören borsa dolar bazında şu sıralar 290 dolar civarında bulunuyor. Uzmanlar yükselişin devamını beklerken kâr realizasyonunun daha sağlıklı yükseliş için gerekli olduğunu söylüyor.

2022’yi yüzde 200’e yakın yükselişle kapatan borsa yeni yılın birinci 5 ayında bekleneni veremedi. Kahramanmaraş zelzeleleri ve seçimlerin tesiriyle düşünceli bir periyot geçiren borsa yatırımcısı seçimlerin tamamlanması ve yeni iktisat idaresinin belirli olmasıyla rahat bir nefes aldı. Seçimlerden sonra süratli bir yükseliş trendine giren endeks 5 bin 200 düzeyinden 7 bin 868 puana kadar yükseldi. Bu süreçte uzun bir müddettir satıcı tarafta yer alan yabancı yatırımcının da 9 haftadır net alıcı tarafta bulunması tesirli oldu.

Borsada yabancı hissesi yüzde 31’i geçti

Borsada yabancı takas oranı 2020 yılının başına dek yüzde 60-65 aralığında seyrederken bu tarihten sonra aşağı taraflı bir seyir izledi. Pandemi ile birlikte yerli yatırımcının ağır ilgi göstermeye başlamasıyla düşüşe geçen borsadaki yabancı takas oranı 2020 sonunda yüzde 49 düzeyine, 2021 sonunda yüzde 40 düzeyine, 2022 sonunda ise yüzde 29 düzeyine geriledi. Borsada yabancı takas oranı 1 Haziran 2023’te yüzde 27,43’e kadar gerilemişti. Yabancıların borsadaki hissesi seçimlerden çabucak sonra yine yükselişe geçti ve 10 Ağustos prestiji ile yüzde 31,05 düzeyine çıktı. Uzmanlar yükselişin devam etmesini bekliyor.

Yabancı yatırımcılar, Temmuz ayında hisse piyasasında 136,6 milyon dolarlık net alım yaparken BIST 100 Endeksi, dolar bazlı %20,12 bedel kazandı. 2022 yılı birinci yedi ayı toplamında 3 milyar 119 milyon dolarlık satış yapan yabancı yatırımcılar, 2023 yılının tıpkı periyodunda 673,6 milyon dolarlık çıkış gerçekleştirdi. Yabancılar ağustos ayında da alımlarına devam ediyor.

Merkez Bankası’nın datalarına nazaran yurt dışında yerleşik bireyler, 4 Ağustos haftasında net 139,7 milyon dolarlık pay senedi alışı yaptı. Yurt dışında yerleşik şahısların 28 Temmuz prestijiyle 25 milyar 343,4 milyon dolar olan pay senedi stoku, 4 Ağustos prestijiyle 28 milyar 747,2 milyon dolara çıktı.

“Borsada 8.200’e kadar yükseliş bekliyorum”

Borsada yaşanan rallinin birden çok nedeni olduğunu söyleyen Cet Portföy Genel Müdür Yardımcısı Batuhan Özşahin, “Özellikle iktisat programındaki rasyonelleşme bildirileri ve atılan adımlar piyasaya olan inancı desteklerken bir yandan da TL mevduat faizlerindeki önemli düşüş, borsanın karşısında oluşan alternatifi daha geri plana çekti” dedi.

Güçlü gelen bilançoların da endeksi desteklediğini vurgulayan Özşahin şunları söyledi; “Havacılık, otomotiv zati kuvvetli gelmesi bekleniyordu fakat beklenenden de daha uygun sonuçlar karşılaştık. Bankacılık ve sigorta dalı ise aslında çok daha yeterli sonuçlar açıkladılar sürpriz iki kesim olarak düşünebiliriz.

Endeksin ulaştığı 7.800 düzeyinden biz 8 bin, 8.200 bandına kadar yükselişin devam edebileceğini düşünüyoruz. Rastgele bir kâr realizasyonu aslında bu her şeyi daha sağlıklı hale getirecektir. Burada da geleceğimiz noktanın 7.100 onun altındaki kıymetli dayanağın de 6.800’ler olduğunu düşünüyoruz.”

“304 dolara yanlışsız yükseliş bekliyorum”

Yabancıların geri dönmeye başladığını söyleyebiliriz diyen Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ, “Elbette çok güçlü bir girişten hala bahsedemiyoruz.

Ancak geçtiğimiz periyoda kıyasla, yabancıdaki hareketliliğin ilerleyen periyotta de devam etmesi, uygulanacak siyasetlerle alakalı olacaktır. Dolar bazlı tarafa baktığımızda, 290 dolar – 296 dolar direnç bölgesi olarak görülüyor. Bu direnç alanının üst taraflı kırılmasıyla yükselişinde ivme kazanması beklenebilir. 03 Ocak 2023 tarihinde 304 dolar düzeyi görülmüştü. 290-296 dolar direnç bandının üzerinde kapanışlarda tekrar 304$ bölgesine gerçek hareketin devam etmesini bekleyebiliriz.

Geri çekilmelerde ise 280 – 262 dolar kritik dayanak noktaları olarak izleniyor. Bu dayanakların altında kapanış, geri çekilmelerin devam etmesine yol açabilir. Endekste 280 dolar üzeri seyirler korundukça, ana fotoğrafta önemli bir bozulma beklentim bulunmuyor. BIST100 endeksine TL bazında baktığımız vakit ise 7.500 bölgesinin üzerinde kaldığı surece yükselişin sürmesi ve yeni rekorların test edilmesini bekleyebiliriz” diye konuştu.

“Yabancının kalıcı döndüğünü söyleyemeyiz”

Son 2 ayda yabancı yatırımcıların nette alım tarafında olduğunu söyleyen Allbatross Portföy Araştırma Müdürü Filiz Özcan, “Özellikle son 9 haftadır seri halde olmak üzere gerçekleşen alımlar 1,9 milyar TL düzeyine ulaşmış durumda. Bu alımlarla birlikte Haziran başında %27 civarında olan yabancı takas oranı %30 üzerine çıkmış oldu. 2020’den beri toplam yabancı çıkışının 11 milyar dolar üzerinde olduğu göz önüne alınırsa, bu son alımların şimdi görmek istediğimiz büyüklükte olmadığını söyleyebiliriz.

Yabancıların kalıcı olarak döndüğünü söylemek de şu an için erken. Dolar bazında 300 dolar düzeyini önemsiyoruz, hem teknik hem de temel açıdan değerli bir eşik paha olarak takip ediyoruz. Son 2 ayda yabancı alımlarının arttığını düşünürsek, bu mühlet zarfında en çok alım yapılan bölümler havacılık, otomotiv, holdingler, bankalar ve besin perakendeciliği olarak sıralanabilir” dedi.

Temmuz ayında en çok bu payları aldılar

Borsa İstanbul tarafından aylık olarak açıklanan yabancı yatırımcıların pay bazında gerçekleştirmiş oldukları süreçlere nazaran temmuz ayında 74,1 milyon dolar ile Akbank, yabancıların en çok net alım yaptığı pay senedi olurken onu sırasıyla Tofaş, Ford Oto, Bim ve Garanti Bank payları izledi. En çok satış yapılan pay sıralamasında ise 99,7 milyon dolar ile Yapıkredi Bank birinci sırada yer alırken Turkcell, Türk Hava Yolları, Penta Teknoloji ve Şok Marketler en çok net çıkış yaşanan başka pay senetleri oldu. Temmuz ayında yabancı yatırımcılar 266 pay senedinde 557,4 milyon dolarlık net alım yaparken 244 pay senedinde 420,7 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER