Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Petrol düşüş sonrası yatay seyrediyor

Petrol, Çin iktisadının sıhhati ve yükselen dolarla ilgili telaşlar nedeniyle Pazartesi günü yaşadığı kaybın akabinde yatay seyrediyor.

Petrol düşüş sonrası yatay seyrediyor
15 Ağustos 2023 - 8:12

ABD ham petrol bir evvelki seansta yüzde 0,8 düştükten sonra varil başına 83 dolardan süreç gördü. Sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımını içeren Salı günü yayınlanan Çin dataları, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı için sıkıntılı görünümün altını çizerek beklentilerin altında kaldı.

Yine de sayılar, Temmuz ayında görünür petrol talebinin bir yıl öncesine nazaran beşte birden fazla arttığını da gösterdi. Çin Merkez Bankası, bilgi açıklaması öncesinde ekonomiyi desteklemek için beklenmedik bir biçimde 2020’den beri en yüksek faiz oranını düşürdü.

Petrol, OPEC+ üyeleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın arzı kesmesi, fiziki piyasayı sıkılaştırması ve stokların boşaltılmasına yardımcı olması nedeniyle Haziran sonundan bu yana yükseliyor, lakin ralli son birkaç seansta duraksadı. Memleketler arası Güç Ajansı, kısmen Çin’in petrokimya faaliyetinin de yardımıyla global talebin rekor bir süratte ilerlediğini varsayım ediyor.

Saxo Capital Markets global ölçüt Brent’in bu çeyrekte muhtemelen 80 ila 90 dolar ortasında tutulacağını söyledi.

Dolar göstergesi Pazartesi günü üç günlük yükselişin akabinde 7 Haziran’dan bu yana en yüksek düzeyden kapattıktan sonra Salı günü sabit kaldı. Daha güçlü bir dolar, para ünitesinde fiyatlandırılan emtiaları daha az alımlı hale getiriyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER