Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasalarda Çin gündemi

Çin ekonomik dataları berbatlaşan görünüme işaret ederken Çin Merkez Bankası faiz indirdi. Datalar ve karar sonrası yuan zayıflarken Çin tahvilleri ralli yaptı.

Küresel piyasalarda Çin gündemi
15 Ağustos 2023 - 9:00

Çin bilgileri ve faiz indiriminin akabinde yuan kasım ayının en düşük düzeyine gerilerken Çin tahvilleri ise ralli yaptı. Offshore yuan dolara karşı yüzde 0,5’e kadar düşüş yaşadı ve dolar/yuan kuru 7,30’u aştı.

Çin 10 yıllık tahvil getirisi ise yedi baz puan düşüşle yüzde 2,56’ya indi ve Nisan 2020’den bu yana en düşük düzeyinde fiyatlandı. Asya Pasifik pay senedi endeksleri ortasında da Çin olumsuz ayrışıyor.

Yıllıklandırılmış çeyreklik büyüme verisi ikinci çeyrekte yüzde 6 ile beklentileri ikiye katlayan Japonya’da ise Nikkei 225 endeksi müspet seyrediyor.

Amerikan pay vadelileri pazartesi günkü müspet endeks kapanışlarını takip ediyor. Pazartesi gününü yüzde 1’in üzerinde artıda kapatan Nasdaq 100 vadelileri sabah saatlerinde yüzde 0,3 yükseliyor.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.237 puan ile yatay. Merkez bankası acil toplanacak olan Rusya’da ise ruble yüzde 3’e yakın kar kaydediyor. Dolar/ruble 98 düzeyinin çabucak altında. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,19’da yatay seyir izliyor.

Çin’de faiz indirimi

Çin Merkez Bankası berbatlaşan gayrimenkul dalı ve tüketim harcamaları gölgesinde 2020’den bu yana en sert faiz indirimini gerçekleştirdi.

Bir yıl vadeli krediler için referans oranı olan orta vadeli borç verme faizi 15 baz puan indirilerek yüzde 2,65’ten yüzde 2,5’e çekildi. Medyan beklenti faizin sabit tutulması istikametindeydi. Bloomberg anketine katılan 15 ekonomistten yalnızca biri faiz indirimini iddia etti. Kısa vadeli siyaset faizi de 10 baz puan indirimle yüzde 1,90’dan yüzde 1,80’e çekildi.

Sürpriz atılım Temmuz ayına ait sanayi, perakende satışlar ve işsizlik bilgilerinin akabinde geldi. Datalar neredeyse tüm departmanlarda Çin ekonomik toparlanmasının yavaşladığı sinyalini verdi.

Temmuz’da sanayi üretimi yüzde 3,7 ile yüzde 4,3’lük beklentinin altında kalırken perakende satışlar yüzde 2,5 artışla yüzde 4’lük beklenti karşısında hayal kırıklığı yarattı. Sabit yatırımlar birinci yedi ayda yüzde 3,4 artışla yüzde 3,7’lik beklentiyi karşılamadı. Mercek altındaki gayrimenkul yatırımları ise yıllık yüzde 8,5’lik daralmayla yılın birinci altı ayına nazaran daha süratli küçüldü. Kent işsizlik oranı yüzde 5,2’den yüzde 5,3’e yükseldi.

Credit Agricole Çin Başekonomisti Xiaojia Zhi sürpriz faiz indiriminin büyümeyi istikrara kavuşturmak için yetkililerin içinde bulunduğu aciliyeti gösterdiğini belirtti. Yatırımcı itimadını daha da bozan ise genç işsizlik oranının yayımlanmaması oldu.

Çin İstatistik Ofisi “verilerdeki karmaşıklığı giderme ve metodu düzgünleştirme amacıyla” süratli arttığı kestirim edilen genç işsizlik verisinin yayımlanmasının durdurulduğunu açıkladı ve halihazırda şeffaflığı sorgulanan datalar üzerindeki yatırımcı kuşkusunu artırdı.

Açıklanmayan Temmuz genç işsizlik verisini yüzde 22 oranında bekleyen Union Bancaire Privee Kıdemli Asya Ekonomisti Carlos Casanova’ya nazaran “veri görünürlüğünü bozan” bu karar yatırımcı inancını artırmayacak.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER