Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İstanbul’da çöp transfer işçileri greve gidiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSTAÇ ile Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş Sendikası ortasındaki toplu kontrat görüşmelerinde mutabakat sağlanamadı.

İstanbul’da çöp transfer işçileri greve gidiyor
15 Ağustos 2023 - 9:48

İstanbul’da çöp transfer çalışanları greve hazırlanıyor. Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet İş Sendikası ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSTAÇ ortasındaki toplu iş kontratları görüşmelerinde muahede sağlanamadı.

Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan, İBB idaresinin, DİSK ile yapılan toplu mukavele kaidelerini kendilerine sunduklarını fakat bu koşulları kabul etmediklerini söyledi. Arslan, “’25 bin liranın altında bir toplu iş mukavelesi bizim açımızdan sürdürülebilir değil’ dedik. Bu bahisteki uyuşmazlık devam ediyor. Arabulucu raporu önümüzdeki günlerde gelecek, sonrasında bir hafta içerisinde grev kararı almamız gerekiyor. Grev kararı almaya gerçek gidiyoruz.” dedi.

“İlçelerden gelen çöpler transfer bölgelerinde kalacak”

Çöp transferi hizmeti veren 5 bin 500 sendikalı emekçinin kent açısından kritik bir misyon üstlendiğini belirten Arslan, “İlçe belediyelerinin topladığı çöpler, İBB’ye ilişkin 9 adet katı atık aktarma istasyonuna biriktiriliyor. Grev halinde ilçelerden gelen çöpler transfer bölgelerinde kalacak, transfer bölgelerinde çöp yığınları olunca da ilçelerde çöpler ya toplanamayacak ya da toplansa da boşaltılamayacak.” diye konuştu. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile DİSK ortasında 42 yıl sonra birinci sefer toplu kontrat imzalanmıştı. Toplu kontrat ile haftalık çalışma saati 45’ten 40’a düşürülmüştü.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER