Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İstanbul Kodluyor Projesi’yle 550 genç istihdam edilecek

Toplumsal Tesir Tahvili Lansmanı’na katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 1 milyon 250 bin dolar bütçeli “Genç İstihdamı Toplumsal Tesir Tahvili Uygulaması: İstanbul Kodluyor Projesi”nin yenilikçi ve özgün bir uygulama olacağını belirterek, proje ile 550 gencin bilgi ve irtibat teknolojilerinde istihdamını hedeflediklerini söyledi.

İstanbul Kodluyor Projesi’yle 550 genç istihdam edilecek
15 Ağustos 2023 - 0:24

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen “Sosyal Tesir Tahvili Lansman Toplantısı”na katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Kacır, dijitalleşen dünyada artık iş yapış biçimlerinin süratle değiştiğini belirterek, “Önümüzdeki yıllarda mevcut mesleklerin birçoğu yok olacağı üzere yeni meslekler de hayatımıza girecek. Bu değişim, handikaplarla birlikte fırsatları da beraberinde getirecek. Biz bu dönüşümü, ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmemiz, ulusal teknoloji atılımı maksatlarına ulaşmamız için kıymetli bir fırsat penceresi olarak görüyoruz” dedi.

Yürütülen projelerin pahası 23 milyon euro

Türkiye’nin, nüfusunun ortanca yaşı 33 olan bir ülke olarak büyük bir avantaja sahip olduğunu lisana getiren Bakan Kacır, dünyada ve Türkiye’de isminden kelam ettiren teknoloji teşebbüslerine, vizyon projelere bakıldığında, hepsinin altında gençlerin imzasının olduğunu söyledi.

Gençlerin geleceğin marifetleri ile donatılması için siyasetler geliştirdiklerini kaydeden Kacır, “2022 ve 2023’te, bölgesel kalkınmanın öncüsü kalkınma ajanslarımızın odağını ‘Genç İstihdamı’ temasını belirledik. Ajanslarımız tarafından ‘Genç İstihdamı’ teması kapsamında yaklaşık 2,5 milyar TL fiyatında dayanak sağladık. Yürütülen memleketler arası projelerin toplam pahası 23 milyon euroya ulaştı. Gerçekleştirdiğimiz projeler ile birlikte toplam 9 bin 234 gencimizin istihdamına katkı sunduk.

Projelerimiz tamamlandığında ise 71 bin 209 gencimizi istihdama kazandırmış olacağız” diye konuştu. Tesir yatırımcılığının, finansal getiri üretirken bir yandan da toplumsal katma paha oluşturan sonuç odaklı bir finansman modeli olduğunu aktaran Kacır, “Etki yatırımını Türkiye’de ana akım yatırım tercihlerinden biri haline getireceğiz. Türkiye’de bir birinci olarak lansmanını yaptığımız ‘Genç İstihdamı Toplumsal Tesir Tahvili Uygulaması: İstanbul Kodluyor Projesi’, gençlerimizin istihdamını sağlama yolunda yenilikçi ve özgün bir uygulama olacak.

Proje kapsamındaki amaç küme, son 1 yılda işsiz olan 18- 35 yaş kümesindeki gençlerimiz. 1 milyon 250 bin dolar bütçeli bu proje ile 550 gencimizin bilgi ve bağlantı teknolojileri bölümünde istihdam edilmesini hedefliyoruz. İstanbul’da pilot uygulama olarak başladığımız birinci toplumsal tesir tahvili uygulaması, gelecek devirde yürüteceğimiz çalışmalara da örnek olacak. Bizler de bu doğrultuda, yakaladığımız muvaffakiyet düzeyine nazaran farklı bölgelerde ve farklı kesimlerde tesir yatırımcılığı uygulamalarını yaygınlaştırmayı planlıyoruz” dedi.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER