Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Gelişen piyasalarda Arjantin-Rusya sarsıntısı

Arjantin ve Rusya para ünitelerinden dolar karşısında yaşanan kıymet kaybından sonra gözler gelişen piyasalara çevrildi.

Gelişen piyasalarda Arjantin-Rusya sarsıntısı
15 Ağustos 2023 - 9:24

Arjantin ve Rusya para ünitelerinin dolar karşısında sert bir formda kıymet kaybetmesi gözleri tekrar gelişen ülkelere çevirdi.

Ekonomiyi dolarize etmeyi vaat eden radikal sağ siyasetçisi Javier Milei’nin pazar günü merkez partileri karşısında elde ettiği ön seçim zaferi sonrası Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez pezonun dolar karşısında yüzde 18 devalüe edildiğini duyurdu. Böylelikle bir dolar 350 pezoya yükseldi.

Arjantin Merkez Bankası siyaset faizini yüzde 97’den yüzde 118’e yükseltti. Ülkedeki enflasyon oranı yüzde 115 düzeyinde ve son devalüasyonla daha da berbatlaşacak üzere gözüküyor. Ülkede elektronik perakendecilerden restoranlara kadar birçok işletmeci tedarikçilerinin bir gecede yüzde 20 fiyat artışı yapmasına tanıklık etti.

Savaş maliyetinin artması ve ihracatının süratle azalması üzerine para ünitesi rubledeki paha kaybının hızlanması üzerine Rusya da panik butonuna basmış durumda. Rusya Merkez Bankası salı günü acil olarak toplanarak faiz kararı açıklayacak. Dolar/Ruble kuru pazartesi günü 100 düzeyini aşmıştı. Bu gelişmeden kısa bir mühlet evvel ise Kremlin iktisat danışmanı Maxim Oreshkin rubledeki paha kaybı için merkez bankasını suçlamıştı.

Rusya Merkez Bankası geçtiğimiz ay faizi 100 baz puan artışla yüzde 8,5’e yükseltmişti.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER