Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Britanya’da işsizlik arttı, istihdam azaldı

Birleşik Krallık’ta işsizlik nisan-haziran periyodunda yüzde 0,3 artışla yüzde 4,2’ye yükseldi.

Britanya’da işsizlik arttı, istihdam azaldı
15 Ağustos 2023 - 11:24

Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıkladığı bilgilere nazaran, yılın ikinci çeyreğinde ülkede istihdam oranı bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 0,1 düşüşle yüzde 75,7 oldu.

Bu periyotta işsizlik son 6 aydır çalışmayanların sayısındaki artışın tesiriyle yüzde 0,3 artarak yüzde 4,2’ye yükseldi.

Ekonomik hareketsizlik oranının ise yüzde 0,1 azalarak yüzde 20,9’a gerilediği bu devirde, uzun müddetli hastalık nedeniyle etkin olmayanların sayısı da rekor düzeye ulaştı.

Ayrıca, haziranda grevler nedeniyle 160 bin iş günü kaybı yaşandı. Bu kayıpların yarısı, sıhhat dalı çalışanlarının haziranda düzenlediği grevlerden kaynaklandı.

Maaş artışında 22 yılın en yüksek seviyesi

Bu yılın ikinci çeyreğinde çalışanların ikramiyeler hariç tutulan nizamlı maaşlarındaki yıllık bazda artış yüzde 7,8 oldu ve karşılaştırılabilir kayıtların tutulmaya başlandığı 2001’den beri yıllık bazdaki en yüksek artış görüldü.

İkramiyeler dahil ortalama maaşlardaki yıllık artış ise tıpkı periyotta yüzde 8,2 oldu.

Beklentileri aşan yükseliş, ülkede enflasyon kaygılarını artırırken, maaş artışları İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) para siyaseti kararları açısından değer taşıyor.

Söz konusu bilgiler, bankanın eylüldeki toplantısında siyaset faizini 25 baz puan daha yükselterek yüzde 5,50’ye çıkarabileceğine yönelik öngörüleri destekliyor.

Enflasyon verisi bekleniyor

Reel olarak (enflasyona nazaran ayarlanmış) toplam ve nizamlı maaşlar ise yıllık bazda sırasıyla yüzde 0,5 ve yüzde 0,1 arttı.

Ülkede enflasyon haziranda beklentilerin üzerinde gerileyerek yüzde 7,9’a inmişti. Temmuz ayına ait enflasyon ise 16 Ağustos’ta açıklanacak.

BoE Lideri Andrew Bailey, daha evvel yaptığı açıklamada, maaş artışlarındaki düzeyin sürdürülemez olduğunu belirtmişti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER