Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Arjantin devalüsyona ve faiz artırımına gidiyor

Dünya piyasaları dün Bloomberg haber ajansı’nın geçtiği bir haberle çalkalandı. Ajansa konuşan bir Arjantin Merkez Bankası yetkilisi faiz artırımı ve devalüasyona gidileceğini belirtti.

Arjantin devalüsyona ve faiz artırımına gidiyor
15 Ağustos 2023 - 0:36

Haber şu: “Bir merkez bankası yetkilisi, yaptığı açıklamada, Arjantin’in cuma günkü kapanış fiyatından yaklaşık yüzde 18 daha zayıf olan resmi pezo döviz kurunu dolar başına 350’ye düşüreceğini söyledi.

Yetkili, merkez bankasının mevcut yüzde 97 olan kilit faiz oranını da yüzde 118’e çıkaracağını da kelamlarına ekledi. Değişiklikler, Javier Milei’nin pazar günü yapılan kıymetli bir ön seçimi kazanmasının akabinde geldi.” Piyasa analistleri, iddiayı “Beklenti gerçekleşti ve Arjantin hem faiz artışına (97%’den 118%’e) hem de devalüasyona gitti” diye yorumladı. Ülkede pazar günü yapılan ön seçimlerde çok sağcı Javier Milei sürpriz bir galibiyet elde etti.

Eski ABD Lideri Donald Trump’a hayranlığını sıklıkla lisana getiren Milei, oyların yüzde 92’si sayıldı. Birinci sonuçlara nazaran Milei, beklenmedik halde oyların yüzde 30’unu aldı. Milei’yi yüzde 28 ile ana muhalefet bloku, yüzde 27 ile şu an iktidarda olan “Peronist” ittifakı takip etti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER