Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

2008 krizi kahininden S&P ve Nasdaq’ta düşüş beklentisi

“The Big Short” sinemasıyla ünlenen ve 2008 mali krizini öngörerek konut piyasasına karşı yatırım yapan Michael Burry’nin başında olduğu şirket Scion Asset Management’ın Nasdaq 100 ve S&P 500 Borsa Yatırım Fonlarına karşı toplam 1,6 milyar dolarlık…

2008 krizi kahininden S&P ve Nasdaq’ta düşüş beklentisi
15 Ağustos 2023 - 12:36

“The Big Short” kitabı ve sinemasıyla ünlenen para yöneticisi Michael Burry, Pazartesi günü yayımlanan menkul değer datalarına nazaran, ikinci çeyreğin sonunda geniş S&P 500 ve Nasdaq 100 Endeksi için düşüş opsiyonları tuttu.

Burry’nin başında olduğu Scion Asset Management, çeyrek boyunca tanınan Nasdaq 100 Borsa Yatırım Fonu Invesco QQQ Trust’a (QQQ.O) karşı 739 milyon dolarlık nominal kıymete sahip ve S&P 500 Borsa Yatırım Fonu SPDR S&P 500’e (SPY.P) karşı 886 milyon dolarlık satış opsiyonu aldı.

Satım opsiyonları, pay senetlerini gelecekte sabit bir fiyattan satma hakkını taşır ve ekseriyetle düşüş eğilimini yahut savunmacı bir görüşü tabir etmek için satın alınır.

Söz konusu süreçlerle ilgili bilgi verme mecburiliği opsiyonların satılabileceği fiyatları ya da kontratların sona erme sürmesini kapsamadığı göz önüne alındığında fonun satım opsiyonlarını almak için ne ödediği ya da mukavelelerin bugünkü kıymeti bilinmiyor. Satım opsiyonlarını için ödenen bedelin nominal bedelin küçük bir kısmı olabileceği bedellendiriliyor.

Öte yandan bilgiler sadece uzun durumları gösterdiğinden, satışların direkt mı yoksa açığa satılmış olabilecek öbür mukaveleleri içeren daha büyük bir ticaretin modülü olarak mı tutulduğu da net değildi.

Burry, 2008 Mali Krizi’nden evvel ABD konut piyasasına karşı yaptığı açığa satış süreciyle ün kazanmıştı. Krizde yaşananları anlatan ve Burry’nin de işlendiği “The Big Short” kitabı 2010’da yayımlanmış ve sinema sineması de 2015’te çıkmıştı.

S&P 500 (.SPX) yıl başından bugüne dek yaklaşık yüzde 17 yükselirken, Nasdaq 100 (.IXIC) tıpkı devirde yaklaşık yüzde 39 arttı. Nvidia (NVDA.O) ve Meta Platforms (META.O) üzere birkaç mega büyük şirketteki büyük çıkarlar, bu yıl yaşanan rallinin yakıtı niteliğindeydi.

Öte yandan bilgiler, fonun birinci çeyrekte Çinli e-ticaret devi JD.com ve Alibaba Group ile Pacwest ve Western Alliance üzere bölgesel bankalardaki paylarını tasfiye ettiğini de gösterdi. Şirket First Republic Bank’in 150 bin payını de sattığını kaydetti, lakin bunun şirketin 1 Mayıs’taki iflasından evvel olup olmadığını belirtmedi.

Fonun verdiği bilgilerde, uzun durumları ortasında bulunan ve yılın başından bugüne kadar yaklaşık yüzde 100 artış gösteren çevrimiçi lüks mallar piyasası RealReal payını iki kattan fazla artırdığı ve iHeartMedia, HanesBrands ve Warner Bros üzere yeni şirketler eklediği gözlendi.

Yıl başından bu yana iHearMedia ve HanesBrands’in payları yüzde 16’yı aşan düşüşler kaydederken Warner Brothers Discovery’nin payları ise yaklaşık yüzde 43 artış gösterdi.

Firma buna ek olarak yıldan bugüne kadar yüzde 13,5 artışla iShares MSCI Japan Borsa Yatırım Fonu’nun 10 bin payını de bünyesine kattı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER