Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Yabancılar rezervlerde artışın sürmesini bekliyor

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kısa mühlet evvel yayımladığı Türkiye iktisadına yönelik yıllık tahlilin akabinde İngiltere’nin önde gelen bankalarından Barclays de gelişmekte olan piyasalar araştırma raporunda Merkez Bankası’nın döviz rezervlerindeki artışın devam etmesinin beklendiğine vurgu yaptı.

Yabancılar rezervlerde artışın sürmesini bekliyor
14 Ağustos 2023 - 0:36

Barclays’in raporunda, “Ağustos ortasından 2024 yılı sonuna kadar yabancı para cinsinden rezervlerde 17 milyar dolarlık ek bir düzgünleşme bekliyoruz.

Seçimlerden bu yana TCMB, brüt rezervlerini 17 milyar dolar artırdı lakin yılın geri kalanında, sonbaharda mevsimselliğin aksine dönmesiyle trendin yavaşlayarak 2 milyar dolar daha artmasını bekliyoruz. Metodolojimiz, 2024’te rezervlerde 14 milyar dolarlık ek bir güzelleşme daha olacağını gösteriyor. BAE’den finansman akışları, beklediğimizden daha önden yüklemeli bir halde gelirse döviz rezervlerindeki düzgünleşme daha büyük olacaktır” denildi.

Moody’s’in Türkiye iktisadına yönelik yıllık tahlilinde de, “Seçimlerden evvel TCMB, döviz kurundaki bedel kaybının suratını sınırlamak için müdahalelerde bulundu. Bu durum da rezervlerde bariz düşüşlere sebep oldu. Lakin ispatlar, büyük kur müdahalelerinin artık sona erdiğini gösteriyor” tabirleri kullanılmıştı.

Rezervler 8 haftadır yükseliyor

Bu ortada, bu yılın mayıs sonu prestijiyle 98,5 milyar dolar düzeyinde olan brüt rezervler, 4 Ağustos haftası prestijiyle 115,6 milyar dolara yükseldi. Rezervlerdeki üst taraflı eğilim üst üste 8. haftaya taşınırken, son 2 ayda rezervlerdeki artış 17,1 milyar dolara ulaştı. Bu devirde net rezervler de 20,1 milyar dolar yükselişle 15,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER