Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Ticaret Bakanlığı’ndan piyasa bozucu ithalat açıklaması

Ticaret Bakanlığı, piyasa bozucu haksız ve dampingli ithalata karşı yerli üreticileri korumak için 9 korunma önleminin yürürlükte olduğunu belirterek, bu önlemlerle geçen yıl yaklaşık 800 milyon dolarlık ithalata tesirde bulunulduğunu bildirdi.

Ticaret Bakanlığı’ndan piyasa bozucu ithalat açıklaması
14 Ağustos 2023 - 12:48

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yerli üretimi ve istihdamı artırma gayelerine yönelik siyasetlerin faal biçimde uygulanmasına devam edildiğine dikkat çekildi.

Yerli üreticilerin, ithalat kaynaklı dampingli yahut menşe saptırmalı haksız rekabete karşı korunmasının, üretim amaçlı siyasetlerin en değerli sacayaklarından birini oluşturduğu tabir edilen açıklamada, “Uluslararası dış ticaret kurallarına muhalif olarak menşe ve tarife saptırmaları maalesef etkin olarak kullanılmaktadır. Türkiye, yerli üreticilerini ithalat kaynaklı haksız uygulamalara ve tehditlere karşı ticaret siyaseti savunma araçları ile koruyan ülkeler ortasında yer almaktadır. İthalatımızın yüzde 88’lik kısmı ham husus ve yatırım malından oluşmaktadır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, anti-damping önlemleri çerçevesinde, 1995’ten bu yana, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına uygun olarak toplam 204 önlem alındığı belirtilerek, Türkiye’de halihazırda 126 anti-damping ve anti-sübvansiyon önleminin yürürlükte olduğu bildirildi.

“Ülke iktisadının büyümesine öncelik verilmektedir”

2022’deki ithalatın 4 milyar dolarlık kısmının önlemlere tabi olduğuna işaret edilen açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

“Anlık olarak 11 ülke menşeli 12 eser kümesinde ise soruşturmalarımız devam etmektedir. Halihazırda 9 adet korunma önlemi yürürlükte olup, bu önlemler 2022’de yaklaşık 800 milyon dolarlık ithalata tesirde bulundu. Yerli üreticilerimizi muhafaza altına alarak ülkemizdeki istihdamın ve üretimin artışına öncelik verilmektedir. Öbür taraftan, Ticaret Bakanlığı olarak, ülkemiz menşeli eserlere karşı öbür ülkelerce yürütülen ticaret siyaseti savunma araçları soruşturmalarında, ülkemiz ve ihracatçılarımızın hakları ilgili ülke makamları nezdinde ve milletlerarası platformlarda aktif halde savunularak ihracat pazarlarına manisiz erişimleri sağlanmaktadır. İhracat, ithalat, üretim ve istihdam düzleminde, büyümenin öncü göstergelerinden ihracat sayılarımız yanında üretim temelli ithalat uygulamamızla ülke iktisadının büyümesine, gelişmesine ve toplumsal refaha öncelik verilmektedir.”​​​​​​​

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER