Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Petrol 7 haftalık yükselişin ardından düştü

Petrol yedi haftalık yükselişin akabinde artan Çin telaşları ile düştü.

Petrol 7 haftalık yükselişin ardından düştü
14 Ağustos 2023 - 7:36

Petrol, yedi haftalık ilerlemenin akabinde, Çin ile ilgili kaygıların tetiklediği riskli varlıklardan uzaklaşmayla düştü.

ABD ham petrolü, 2022 ortasından bu yana en uzun haftalık kar serisinin akabinde varil başına 82 dolara düştü. Pay senedi ölçütleri, Çin’in berbatlaşan emlak bölümünden ziyan görerek hafta başında düştü. ABD para ünitesi üçüncü gün yükseldi ve para ünitesinde fiyatlandırılan emtiaların cazipliğini zedeledi.

Petrol, OPEC+’nın Rusya ve Suudi Arabistan’ın arzı kısması nedeniyle Haziran’daki düşük düzeylerinden bu yana yaklaşık dörtte bir oranında yükseldi. Üretici kümesinin kestirimine nazaran bu, piyasayı bu çeyrekte günde 2 milyon varilden fazla açığa itti. Ukrayna’daki savaşın ortasında Rus ham petrolünün Karadeniz’den akışına yönelik artan riskler de kazanımlara yardımcı oldu.

Aynı vakitte, ekonomist ve Fed’in kendi işçisi de dahil olmak üzere, ülkenin güç talebini artırabilecek bir sakinlikten kurtulacağını kestirim etmesiyle ABD’deki görünüm canlandı.

Singapur’daki Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, “Ralli, Avrupa ve Çin’de devam eden güçlü rüzgarları göz gerisi ederek ABD ekonomik hassaslığına fazla odaklandı” dedi.

Çin’deki şartların bir anlık imajı, rafineri kesimi de dahil olmak üzere endüstriyel üretim sayılarıyla birlikte Salı günü gelecek. Dünyanın en büyük ham petrol alıcısı olan ülke, ithalat talebini canlandıran yeni tesisler açıyor.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER