Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Malatyalı iş dünyası: Finansmana erişimin önündeki engeller kaldırılmalı

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Lideri Oğuzhan Cet Sadıkoğlu, Malatya’da iş dünyası ile bir ortaya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e Malatya ticaretinin ve endüstrisinin tekrar ayağa kalkması için iş dünyasının taleplerini aktardı ve tüm taleplerin yer aldığı bir evrak sundu.

Malatyalı iş dünyası: Finansmana erişimin önündeki engeller kaldırılmalı
14 Ağustos 2023 - 0:24

Ticari faaliyetlerin devamlılığı için en kıymetli muhtaçlığın finans dayanağı olduğunu belirten Oğuzhan Sadıkoğlu, “Finansmana erişimin önündeki mahzurların kaldırılması ve depremzede firmalara kolaylık sağlanmasını talep ediyoruz. İşyeri büsbütün yıkılan esnafımız sermayesini de kaybetti, bu üyelerimiziz hibe dayanakları sunularak yine ticari hayata dönmeleri sağlanmalıdır.

Kamu ve özel bankaların depremzede firmalarımıza düşük faizli kredi imkânı sunmasını talep ediyoruz. Ayrıyeten zelzele öncesi kullanılan ticari kredi ödemeleri de ötelenmelidir. KOSGEB tarafından verilen Sarsıntı Kredisinden yalnızca imalat yapan firmalar ile süreksiz konteyner iş yerlerinde faaliyet yürüten firmalar faydalanabiliyor.

Şartsız şartsız tüm üyelerimizin bu krediden faydalanmasını talep ediyoruz. Zorlayan sebep hali 30 Kasım 2023 tarihine kadar uzatıldı fakat mühlet 2024 yılını da kapsamalıdır. Yerinde dönüşüm için açıklanan takviye, mevcut maliyetler göz önüne alındığında epey yetersiz kalıyor. Hibe ve kredi ölçüleri gerçek sayılara nazaran tekrar belirlenmelidir” sözlerini kullandı.

Malatya 1. OSB’de inşası süren yeni arıtma tesisi için gereksinim olan ek bütçe konusunda Mehmet Şimşek’ten dayanak isteyen Sadıkoğlu, OSB’deki istimlak bedellerinin ödenip yeni yatırım alanlarının oluşması için sarsıntı kenti olan Malatya’ya öncelik sağlanmasını istedi. Bakan Şimşek de arıtma tesisi ve istimlak bedelleri talebinin hayli makul olduğunu belirterek, takviyenin kısa müddette sunulacağını söyledi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER