Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasaların odağında Çin var

Salı günkü kritik datalar öncesi Çin varlıklarında satış dalgası sürüyor.

Küresel piyasaların odağında Çin var
14 Ağustos 2023 - 9:24

Küresel piyasaların ana odak noktalarından Çin ekonomik yavaşlaması için ise bu hafta gözler Salı günü açıklanacak bilgilerde olacak.

Çin iktisadının kritik göstergelerinde Temmuz bilgileri Salı günü açıklanacak. Sanayi üretimi ve perakende satışlarda yıllık bazda sırasıyla yüzde 4,3 ve yüzde 7,6 büyüme beklense de iktisadın aşil topuğu gayrimenkul yatırımlarında yüzde 8,1 ile önemli bir daralma bekleniyor.

China International Capital ekonomistlerine nazaran gayrimenkul bedel zincirinin tümünde yaşanan ıstıraplar Çin ekonomik büyümesini olumsuz etkilemeye devam edecek. Dataların beklentiler dahilinde gelmesi teşvik tartışmalarını da alevlendirecek.

Fiyatlarda deflasyonun görülmesi, ihracatta yaşanan düşüş ve gayrimenkul kesimindeki daralmaya dikkat çeken Standard Chartered Çin ekonomisti Ding Shuang “Büyümenin istikrara kavuşturulması için mali alanın büsbütün kullanılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Para siyasetinde ise değişiklik beklenmiyor. Tekrar salı sabahı açıklanacak 1 yıllık orta vadeli borç verme faizinin yüzde 2,65’te sabit tutulması öngörülüyor.

Yeni hafta satışlarla başladı

Çin iktisadının gayrimenkul tesiriyle yavaşlayacağı beklentisi, kritik bilgiler öncesi Asya Pasifik endekslerinde sert satışların görülmesine yol açtı.

Sabah saatlerinde Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 gerilerken neredeyse tüm kıymetli Asya Pasifik endeksleri ekside.

Amerikan pay vadelileri ise Cuma günkü kaybın akabinde geriliyor. S&P 500 ve Nasdaq 100 vadelileri yüzde 0,3 aşağıda.

Yatırımcıların karamsar Çin tavrı kurlara da yansıyor. Offshore yuan bu yılın en zayıf düzeylerinde seyrediyor. Dolar/yuan 7,27 düzeyine kadar çıktı.

Dolar/yen kuru da kritik 145 düzeyini kısa bir müddet aştı. Sabah saatlerinde 144,9 düzeyinde seyreden kurda geçtiğimiz sene Japon otoriteler 145-148 bandında müdahale gerçekleştirmişti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER