Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Kırmızı etten sonra hedef natürel balık

Yurtdışında büyümeye odaklanan Kaşıbeyaz, kırmızı etin yanı sıra natürel balık restoranları da açmaya hazırlanıyor. Birinci restoranını Dubai’de açacak olan marka, 2024’te 8 ülkede 8 restoranı daha hizmete sunacak.

Kırmızı etten sonra hedef natürel balık
14 Ağustos 2023 - 0:48

Mehtap HALICI

Yaklaşık 40 yıl evvel daha lise ikinci sınıftayken restoranlarında 3 bin kişi ağırladıklarını ve bu sebeple de restorancılık mesleği yüzünden üniversiteyi kazandığı halde gidemediğini lisana getiren Kaşıbeyaz Lezzet Kümesi İdare Şurası Lider Vekili Murat Kaşıbeyaz, “Anadolu çocuğunun gelenek ve göreneklerinde babanın yaptığı işi devam ettirme kültürü vardır. Biz de o denli yaptık. Gerçi restorancılık güzelimize da gitti. Aslında bir işi seversen başarılı olursun. Biz de işi sevdik ve devam ettik” dedi.

Hali hazırda Türkiye’de 8 restoranı ve bine yakın çalışanı bulunan Kaşıbeyaz’ın, bu yılsonuna kadar biri İstanbul oburu Bursa’da 2 şube daha açmayı planladığını belirten Murat Kaşıbeyaz, yurtdışında ise İran, Katar ve Dubai’de 3 restoranı olan markalarının 2024 yılı sonu maksadında ise 8 ülkede 8 restorana daha ulaşmak olduğunu söyledi.

2024 yılı sonuna kadar Özbekistan Taşkent’te, Mısır Kahire’de, Irak Bağdat’ta, Rusya St Petesburg’da, Azerbaycan Bakü’de, Türkmenistan Aşkabat’ta, Almanya Duesseldorf ’da ve Dubai’de açılması planlanan restoranlarla birlikte 240 olan çalışan sayısını da yaklaşık bine çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Murat Kaşıbeyaz, “Bunların kimisi bitmek üzere, kimisi tadilatta ve kimisi de proje etabında. Ağır bir halde çalışmalarımız sürüyor” açıklamasını yaptı. Kaşıbeyaz, bir restoran maliyetinin en az yaklaşık 4 milyon doları bulduğunu lisana getirdi.

Asıl maksatlarının bundan sonra yurtdışında büyümek olduğunu tabir eden Murat Kaşıbeyaz, soslu balık kültürüne sahip olan ve natürel (doğal) balık restoranı bulunmayan ülkelerde balık restoranları açmayı istediklerini lisana getirdi. Kaşıbeyaz, balıktaki birinci yurtdışı tecrübelerini ise kendi yatırımları olan Körfez ülkesi Dubai’de başlatacaklarını söyledi.

“Balığın olmadığı yerlere odaklandık”

Hiçbir vakit et restoranıyla birlikte balık restoranının bir ortada yürütülemeyeceğine dikkat çeken Murat Kaşıbeyaz, yurtdışında natürel (doğal) balığa talep olduğunu söyledi. Bundan sonra bilhassa yurtdışında büyümek istediklerinin altını çizen Kaşıbeyaz, şunları söyledi: “Aslında yurtdışındaki bu bölgelerde de balık var lakin bizdeki balıkları daha çok beğeniyorlar.

Çünkü bizde balıkta sos yok. Yurtdışında balıkların hepsi soslu sunuluyor. Oralardaki balıkların hepsi yavan. Bu yüzden de soslarla lezzetlendiriyorlar ancak bizim balık kültürümüzde balığa limon bile sıkılmaz. Ondan ötürü da biz Türkiye’yi oraya yansıtmaya çalışacağız. Balığı Türkiye’den biz götüreceğiz.

Balığın yapılamadığı, olmadığı ve keyif vermediği yerlere odaklandık.” Kaşıbeyaz, “Almanya, Özbekistan, Türkmenistan ve Rusya olabilir. Zira Türkiye’ye geldiklerinde çok balık yiyorlar lakin oralarda doğal bir balık restoranı bulunmuyor. O yüzden bu bölgeleri yakından inceleyip, görüp kıymetlendirmek lazım. Bu noktalar da aklımda” biçiminde konuştu. Kaşıbeyaz, açacakları restoranlarda yüzde 20 balık, yüzde 20 meze, yüzde 60 konumlamayla da orta sıcak ve öteki soğuk mezeler sunacaklarını söyledi.

Balığı Türkiye’den götürecek

Türkiye’de 32 sene boyunca balıkçılığın içinde olduklarına vurgu yapan Kaşıbeyaz, Körfez ülkelerinde önemli bir balık kültürü olduğuna lisana getirdi. Türkiye’yi o bölgelere yansıtmaya çalışacaklarını söyleyen Kaşıbeyaz, “Balığı memleketler arası normlarda -40 derecede dondurup Türkiye’den götüreceğiz.”

‘Lübnanlılardan hisse kaptık’

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yahut Avrupa ülkelerinde Lübnan mutfağının kıymetli olduğunu tabir eden Kaşıbeyaz Lezzet Kümesi Lider Vekili Murat Kaşıbeyaz, “Oralarda Türk yemeklerini tanımıyorlardı. Lakin biz piyasaya düzgünce girince ister istemez onların ekmeklerinden, pastalarından bir hisse almış olduk. Ondan ötürü bizi pek sevmiyor olabilirler restorancı olarak. Bir şeyin uygununu yapabilmek için en yeterli hizmeti vermeyi önemsiyoruz” dedi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER