Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Hedef e-ticareti yıkıcı değil yapıcı güce dönüştürmek

İnternet üzerinden satış yapan dev şirketler tüm dünyada ticareti yıkıcı bir tesir ile yine şekillendirdi. Halbuki artık oyun yine kurgulanıyor. Hepsiburada Türkiye için lokal üreticilerin yüzde 1 komiteyle eser satabildiği yeni yapısını güçlendirme gayesinde.

Hedef e-ticareti yıkıcı değil yapıcı güce dönüştürmek
14 Ağustos 2023 - 1:00

Özlem Ermiş BEYHAN

e -ticaret yıkıcı bir güç olarak tanımlandı ve sahiden de tüm dünyada ticareti yine şekillendirici bir tesir yaptı. Artık gelinen noktada oyun yine kurgulanıyor ve lokal satıcıları yok olmaya götüren teknoloji onlar için bir çıkış noktası haline geliyor. Hepsiburada’nın hayata geçirdiği HepsiTürkiye’den projesi gibi…

Bu projede lokal satıcı ve üreticilere yüzde 1 komite ve fotoğraf çekim dayanağı üzere dayanaklarla eserlerini tüm Türkiye’ye ulaştırma imkanı veriliyor. Görülen o ki lokal satıcılar da e-ticarete süratle ısınıyor: Geçen yıl 305 satıcı 220 bin eser satarak 50 milyon TL ciroyu HepsiTürkiye’den üzerinden gerçekleştirmiş.

Facebook’a girebilen internetten satışı da becerir

Hepsiburada Ticari Toplumsal Projeler Koordinatörü His Aktaş, HepsiTürkiye’den projesini Türkiye’nin 81 ili ve 971 ilçesindeki yöresel ve tıpkı vakitte coğrafik işaret tescilli eserleri tüm Türkiye’de satışa sunmak ve dijitalleşmesini sağlamak emeliyle TOBB, Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) iş birliğiyle hayata geçirdiklerini anlattı.

Yerelden ulusala Türkiye’nin tüm vilayetlerinde ticaret odaları ve borsaların takviyeleriyle mahallî üreticilere, KOBİ’lere, bayan kooperatiflerine ulaşarak dijital iktisat ile e-ticaretle tanışmalarını sağlamak hedefleniyor. Bu yolda en değerli pürüz ne? Aktaş, “Ben yapamam diyorlar. En büyük mahzur bu. Bu türlü diyenlere ‘Facebook’a giriyor musun’ diye soruyorum. Hepsi ‘evet’ diyor. Facebook’u kullanabilen Hepsiburada’dan eser de satar diyerek cesaretlendiriyoruz” diye yanıtlıyor.

Aktaş’ın verdiği bilgilere nazaran Hepsburada’da Türkiye’nin tüm bölgelerini kapsayan 400 üzerinde satıcı ve 4 bine yakın yöresel eser satışa sunuluyor. Aktaş şu bilgileri veriyor: “HepsiTürkiye’den 200‘den fazla eser ile e-ticarette Türkiye’nin en geniş coğrafik işaretli amblemli eserlerine sahip satış noktası. HepsiTürkiye’den programında yüzde 1 komite uygulanıyor, 100 esere kadar fiyatsız fotoğraf çekim dayanağı veriliyor.

Çok sayıda eğitim dayanağı sunuluyor. Bayan kooperatiflerine kurumsal fiyatlar üzerinden indirimli kargo imkânı tanıyoruz. Yöresinde üretim yapan vergi mükellefi KOBİ’ler, bayan teşebbüsçüler, kooperatifler, klâsik Türk el sanatları üretimi yapan esnaflar, büsbütün menşeine mahsus sanayi, besin, el emeği eser üretenler ‘HepsiTürkiye’den Yöresel Eserler Programı’ndan faydalanabiliyor.

Yöresel Eserler Programı’na katılan mahallî üreticilere dijital dönüşüm dayanağı veriyor.” Programla 305 satıcıya, 6.600 eser sayısına ulaşılmış. Bunun içinde Coğrafik İşaretli eser sayısı 245. HepsiTürkiye’den kapsamında 14 kooperatif de satış yapıyor. Zelzele bölgesinden ise 546 eser programda yer alıyor.

Dünyaya, yerele algoritmayı aşmayı öğreten modeli anlattı

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) tertibinde Tiflis’te gerçekleşen Memleketler arası Coğrafik İşaretler Sempozyumu’na davet alan HepsiTürkiye’den’in kıssası Coğrafik İşaretler için Markalaşma ve Pazarlama Stratejileri panelinde anlatıldı. Hepsiburada Ticari Toplumsal Projeler Koordinatörü His Aktaş, geliştirdikleri teknoloji ile tüm coğrafik işaretli eserlerin listelenebildiğini, tüketicilerin de siteden mahallî eserleri kent şehir arayabildiğini söyledi.

Fethiyeli tahinci 81 ile ulaştı

Platform bir yılda bir dizi muvaffakiyet öyküsünün de yazılmasına aracılık etti. Örneğin Servet Şekerleme, babadan oğula devam eden katkısız, doğal ve Fethiye’nin Yöresel lezzetlerini birinci sefer HepsiTürkiye’den programı ile e-ticaretle buluşturdu. Coğrafik İşaretli Fethiye susamından klasik olarak ürettikleri Fethiye tahinini ve 85’den fazla yöresel eserini yalnızca Hepsiburada platformu üzerinden tüm Türkiye’ye ulaştırıyor. Türkiye’nin 81 ilinin tamamına Fethiye’nin yöresel eserlerini tanıtıyor. Şirket kısa vakitte e-ticarette başarıyı yakalayarak hem üretim hem de istihdam ile bölgesel kalkınmayı da destekledi.

Hepsiburada Ticari Toplumsal Projeler Koordinatörü His Aktaş, ”Deprem bölgesinde faaliyet gösteren teşebbüsçü bayanlar ve bayan kooperatiflerine takviye vermeye devam ettik. 1800 teşebbüsçü bayan ile bayan kooperatifleri sarsıntı felaketinin akabinde birinci 3 ayda 72 milyon TL’lik ciro elde etti” dedi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER