Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Goldman’dan Fed tahmini

Goldman Sachs ekonomistleri, 2024 yılının ikici çeyreğinde Fed’in birinci faiz indirimini bekliyor.

Goldman’dan Fed tahmini
14 Ağustos 2023 - 8:12

Goldman Sachs ekonomistleri, Fed’in üç ayda bir kademeli bir düşüş süratiyle önümüzdeki Haziran ayı sonuna kadar faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını kestirim ediyor.

Jan Hatzius ve David Mericle dahil olmak üzere Goldman ekonomistleri yayınladıkları bir notta, “Tahminlerimizdeki kesintiler, enflasyon maksada yaklaştıktan sonra fon oranını kısıtlayıcı bir düzeyden olağanlaştırma isteğinden kaynaklanıyor” denildi.

Goldman takımı 2024’ün ikinci çeyreğinde başlayacak faiz indirimlerini bekliyor. Oranı belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin önümüzdeki ay bir artışı atlaması ve Kasım toplantısında “çekirdek enflasyon eğiliminin sona erdiği” sonucuna varması bekleniyor.

Goldman ekonomistleri, “Normalleşme, faiz indirimi için acil bir motivasyon kaynağı değil ve bu nedenle FOMC bunun yerine sabit kalınması istikametinde karar alabilir. 25 baz puanlık kesintiler bekliyoruz, fakat sürat konusunda emin değiliz” denildi.

Geçen hafta, datalar ABD enflasyonunun yüzde 3,2’lik beklenenden daha yavaş bir oranda arttığını ve güç ve besin maliyetlerini içermeyen çekirdek tüketici fiyat endeksinin yıllık yüzde 4,7’lik bir süratte ilerlediğini gösterdi.

Mart 2022’de Fed siyaset yapıcıları, gösterge faiz oranı gayelerini yüzde 5,25 ila yüzde 5,5 aralığına yükseltmeye başladı. Goldman’ın takımı, “Fon oranının sonunda yüzde 3-3,25’te sabitlenmesini bekliyoruz” diye yazdı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER