Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Fitch: Küresel pirinç fiyatları daha fazla yükselebilir

Fitch Ratings raporuna nazaran, dünyanın önde gelen üreticisi Çin şiddetli yağmur ve sel riskleriyle boğuşurken, global pirinç fiyatları daha fazla artabilir.

Fitch: Küresel pirinç fiyatları daha fazla yükselebilir
14 Ağustos 2023 - 8:00

Dünyanın önde gelen pirinç üreticisi Çin şiddetli yağmur ve sel riskleriyle boğuşurken, global pirinç piyasaları daha fazla baskı altına girebilir.

Fitch Ratings yakın tarihli bir raporda, “Çin’in tahıl üreten kuzeydoğu bölgesinde randımanı azaltacak şiddetli yağmur, muhtemelen aslında yüksek olan global pirinç fiyatları üzerinde üst istikametli bir baskı oluşturacak” dedi.

Rapora nazaran Çin, dünyanın en büyük pirinç üreticisi ve ülkenin pirinç üretiminin yüzde 23’ünü oluşturan üç eyalette sel uyarısı düzeyleri yükseltildi: İç Moğolistan, Jilin ve Heilongjiang.

Dünyanın en büyük ikinci iktisadı, son haftalarda yıkıcı sellerle sular altında kaldı. Dokuzuri Tayfunu, kuzey Çin’i yıllardır vuran en berbat fırtınalardan biriydi ve başşehir Pekin, 140 yılın en şiddetli yağışlarıyla sarsıldı.

Fitch, bu üç vilayetteki birçok değerli tahıl üretim bölgesinin şiddetli yağmurlardan ve Dokusuri Tayfunu’nun kalıntılarından etkilendiğine ve “Khanun Tayfunu kuzeye hakikat ilerlerken diğer bir tufanla” karşı karşıya kalınabileceğine dikkat çekti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER