Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Evde Bakım Yardımı hesaplara yatırılmaya başladı

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bakıma muhtaçlığı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik dayanak sağlamak hedefiyle bu ay 2 milyar 800 milyon lira Konutta Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladıklarını söyledi.

Evde Bakım Yardımı hesaplara yatırılmaya başladı
14 Ağustos 2023 - 12:00

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Sosyal hizmet modelleri kapsamındaki Meskende Bakım Yardımı aylık ödemelerini temmuz ayı memur maaş katsayısına nazaran yapılan artışla 4 bin 336 liradan 5 bin 97 liraya çıkararak, hak sahiplerinin hesaplarına artışlı formda yatırmaya başladık.” tabirlerini kullandı. Göktaş, yaptığı yazılı açıklamada, sunulan toplum temelli bakım hizmet modellerinden Meskende Bakım Yardımı’nın 2006 yılında engelli bireylerin öncelikle aile yanında bakımlarının desteklenmeleri fikriyle başlatıldığını hatırlattı.

“Hak temellli siyasetler geliştiriyoruz”

Bu yardımla bakıma muhtaçlık duyan tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenen vatandaşların desteklenerek aile bütünlüğünün korunduğunu anımsatan Göktaş, engelli bireylerin eğitim, sıhhat, güvenlik, istihdam üzere temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli bir bakış açısıyla siyasetler geliştirdiklerini belirtti. Geliştirdikleri bütüncül ve adil toplumsal hizmet modelleri ile toplumun her bir ferdine ulaşmaya çalıştıklarını vurgulayan Göktaş, şunları kaydetti: “Hiç kimseyi artta bırakmayan toplum vizyonumuz çerçevesinde 2023 Ocak-Temmuz devrinde vatandaşlarımıza toplam 17,4 milyar lira Konutta Bakım Yardımı ödemesi yaptık. Toplumsal hizmet modelleri kapsamındaki Konutta Bakım Yardımı aylık ödemelerini temmuz ayı memur maaş katsayısına nazaran yapılan artışla 4 bin 336 liradan 5 bin 97 liraya çıkararak, hak sahiplerinin hesaplarına artışlı formda yatırmaya başladık. Bu kapsamda Konutta Bakım Yardımından yararlanan 568 bin tam bağımlı vatandaşın konutunda bakım veren yakınlarına bu ay toplam 2,8 milyar lira ödeme yaptık. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza güzel olmasını dilerim.”

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER