Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

COVİD kabusu Eris’le döndü

Geçtiğimiz Şubat ayında Çin’de görülen COVID virüsünün yeni varyantı EG.5, nam-ı öbür Eris, bugün 51 ülkeye yayılmış durumda. Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), ülkelere EG.5 olaylarını takip etmelerini tavsiye etti. Hadiselerin eylülde artmasından korkuluyor.

COVİD kabusu Eris’le döndü
14 Ağustos 2023 - 0:12

Emre ERGÜL

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp, kısa mühlet içinde global salgına dönüşen ve 2022’de kademeli olarak sona eren koronavirüs salgınıyla ilgili yeni bir tasa doğdu.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), COVID virüsünün yeni varyantı EG.5’i, nam-ı öteki Eris’i, resmen ilan etti ve tüm ülkeleri EG.5 hadiselerini takip için uyardı. EG.5, birinci olarak bu yılın şubat ayında tekrar Çin’de tespit edildi.

Batı basınına nazaran, Amerika’daki birinci Eris olayı nisan ayında kayıtlara geçti. Eris, bugün ortalarında Güney Kore, Japonya, Kanada, Avustralya, Singapur, İngiltere, Fransa, Portekiz ve İspanya’nın da olduğu 51 ülkeye yayılmış durumda. Eris’in COVID’in Omikron varyantlarından daha tehlikeli olduğunu ve daha süratli yayıldığını söyleyen WHO yetkilileri, “Halk sıhhati için bir risk oluştursa da global bir salgın tehdidi şu an görünmüyor” diye konuştu.

İşin ciddiyetini sayılarla anlatalım: EG.5’in varyasyonlarından biri de 5G.5.1 olarak isimlendiriliyor. Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı’na (UKHSA) nazaran, ülkede şu an görülen 7 COVID olayından 1’inin neden 5G.5.1… BBC Televizyonu’na nazaran, bu olayların hepsi de 85 yaş üstü insanlar…

ABD’de durum farklı değil. Ne kadar süratli yayıldığını ABD Hastalıkları Denetim ve Korunma Merkezi (CDCP) sayıları gösteriyor: “Son iki haftadaki COVID-19 olaylarının yüzde 17.3’ünü Eris oluşturuyor. Bir evvelki haftadaki oran yüzde 12’ydi.” New York Times’a konuşan Johns Hopkins Üniversitesi’nden Andrew Pekosz da temkinli bir açıklama yaptı: “Artışlar tabi ki tasa verici.

Ancak 3-4 aydır ülkede dolanımda olan virüsten farklı değil üzere.” Scripps Laboratuvarları’nın başındaki Eric Topol da “Tek telaşım yüksek riskli hastalar ve yaşlılar için” dedi. Eris için uzmanlar eylül ayına bilhassa dikkat çekiyor.

Çünkü yaz tatilinin bitip, insanların yine işyerlerine, gençlerin de okullara dönmeleriyle birlikte olaylarda artışlar olacağına inanılıyor. Atina Pire Hastane Hekimleri Derneği Lideri Matina Pagonis şöyle uyardı: “Eris, COVID-19’un bitmediğini ve mutasyonların devam ettiğini gösteriyor. Şu an belirtiler hafif görünüyor lakin kronik hastalıkları olanlar dikkat etmeli.”

Eris’in belirtileri neler?

-Öksürük

-Boğaz ağrısı

-Burun akması

-Hapşırma

-Bitkinlik

-Baş ağrısı

-Kas ağrıları

– Koku alma duyusunun değişmesi

Kendinizi EG.5’ten nasıl korursunuz?

-Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkamalısınız.

-Hastayken meskende kalmalısınız.

-Hasta beşerlerle temastan kaçının…

-Bulunduğunuz ortamı havalandırın.

– Kalabalık, kapalı alanlarda maske takın.

-Öksürür ve hapşırırken ağzınızı kapatın.

Fitne ve fesat tanrıçası Eris

Bilimsel ismi EG.5, toplumsal medyada “Eris” diye isimlendirildi. Eris, Yunan mitolojisinde fitne ve fesatın tanrıçasıydı. Peleus ve Thesis’in düğün merasimine çağrılmayan Eris, merasime üzerinde “En güzeline” yazan bir altın elma atar. En hoş olduğunu düşünen Hera, Athena ve Afrodit ortasında hengame çıkar. İlah Zeus, birinciyi seçmesi için Paris’i görevlendirir. 3 bayan da Paris’e rüşvet teklif eder. Hera, “Seni Avrupa ve Küçük Asya’nın hükümdarı yaparım” der, Athena “Sana savaşma marifeti ve bilgelik veririm” der, Afrodit, “Dünyanın en hoş bayanı Helen’i sana aşık ederim” der. Paris, Afrodit’i seçer ve Truva kentinin yok olmasına neden olan savaş başlar.

“Hayatımda bu türlü hasta olmadım”

İsmini vermek istemeyen bir bankacı, Eris yüzünden yaşadıklarını DÜNYA’ya anlattı: “Eşim rehber. Bir turist kafilesinden virüsü kaptı, ben de ondan kaptım. Hekim ‘Yeni bir koronavirüs var’ dedi. 2 hafta evvel ishal ve halsizlikle başladı. Ortada bir geçiyor üzere oldu lakin sonra yine vurdu. Aralıksız burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik ve mide bulantısı… Hayatımda bu türlü hasta olmadım.”

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER