Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Washington DC’deki Ulusal Muhafızlar’ın yeniden yapılandırılması planlanıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 6 Ocak Kongre baskını ve George Floyd protestoları sırasında sergiledikleri tavır nedeniyle eleştirilen, başşehir Washington DC’deki Ulusal Muhafızlar’ın yine yapılandırılması ve kime bağlı olacakları bahislerini tekrar ele alıyor.

Washington DC’deki Ulusal Muhafızlar’ın yeniden yapılandırılması planlanıyor
13 Ağustos 2023 - 0:12

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 6 Ocak Kongre baskını ve George Floyd protestoları sırasında sergiledikleri tavır nedeniyle eleştirilen, başşehir Washington DC’deki Ulusal Muhafızlar’ın yine yapılandırılması ve kime bağlı olacakları hususlarını yine ele alıyor.

Associated Press’in (AP) ismini vermek istemeyen yetkililere dayandırdığı haberine nazaran, Pentagon, 6 Ocak Kongre baskını olaylarına müdahale sırasında verilen “kaotik tepki” ve George Floyd’un öldürülmesi sonrasındaki protestolar sırasındaki “güvenlik ihlalleri” kapsamındaki sıkıntıları ele almak için Washington DC’deki Ulusal Muhafızları yine yapılandırmayı planlıyor.

Bu kapsamda başşehir hava muhafızlarının transferi ve bunu dengelemek üzere kentte toplumsal olaylarda aktif olabilecek askeri polis sayısının artırılması seçeneği gündemde.

Başkentteki Ulusal Muhafızlar’ın denetiminin kimde olacağı, tartışmalardaki en kritik konu olarak dikkati çekiyor.

ABD genelinde, eyaletlerdeki Ulusal Muhafızlar valilerin buyruğunda vazife yapıyor. Fakat özel bir statüye sahip Washington DC kentinin, bir eyalet olmadığı için, valisi bulunmuyor. Kentteki Ulusal Muhafız birlikleri direkt ABD Lideri’ne bağlı. Lider da bu yetkiyi ekseriyetle Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri’ne devreden Savunma Bakanı’na veriyor.

Savunma Bakanı Lloyd Austin’in, mevcut nizamı sürdürmek yahut komutayı Amerikan topraklarının korunması ve güvenliğini gözeten Kuzey Komutanlığı’na devretme tarafındaki iki seçeneği değerlendirdiği tabir ediliyor.

Bazı üst seviye yetkililer, Ulusal Muhafızlar’ın komutasının “siyasi yöneticilerin” elinden alınıp halihazırda esasen Amerikan topraklarının korunmasından sorumlu “siyasi bağı olmayan askeri komutanlara” verilmesini daha hakikat buluyor.

Diğerleri ise valilerin birlikler üzerindeki komuta yetkisinin sivil idareye güç verdiğinin altını çizerek bu hususta değişiklik yapılmaması gerektiğini savunuyor.

Ulusal Muhafızlar’ın gerekli durumlarda müdahalesini talep etme yetkisinin sivil otoritede kalması gerektiğini savunanlar, Washington DC Belediye Lideri Muriel Bowser’ın rastgele bir valinin yetkisine sahip olduğunu hatırlatarak eski teamüllerin kâfi olduğu görüşünde.

Normalde muhtemel bir güvenlik tehdidi kelam mevzusuysa belediye lideri Pentagon’dan Ulusal Muhafızlar’ın dayanağını talep ediyor. Lakin Floyd’un öldürülmesi sonrasındaki protestolar ve 6 Ocak Kongre baskını sürecinde gerekli tedbirin alınmadığı argümanıyla ilgili belediye idaresi ve Pentagon yetkilileri daha sonraki süreçte birbirlerini suçlamıştı.

Yeniden yapılanmanın bu süreci kolaylaştırmak ve öbür bir kriz patlak verdiğinde bağlantı sıkıntılarını önlemek için gündemde olduğu söz ediliyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER