Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Milli ekonomiye 1,3 milyon TL’lik katkı sağlandı

BİRCAM Vakfı, GCA ve Park Cam birlikteliği ile Türkiye’de birinci kere hayata geçirilen “EKOMAT” Projesi’nin, 1 yıllık çalışma sonuçları açıklandı.

Milli ekonomiye 1,3 milyon TL’lik katkı sağlandı
13 Ağustos 2023 - 16:36


BİRCAM Vakfı, GCA ve Park Cam birlikteliği ile Türkiye’de birinci kere hayata geçirilen “EKOMAT” Projesi’nin, 1 yıllık çalışma sonuçları açıklandı. 1 yıllık süreçte 11 bine yakın üyeye ulaşan ve 1,6 Milyon adet atık toplanmasına dayanak olan projede; etraf ve ülke ismine değerli kazanımlar elde edilerek ulusal iktisada 1,3 Milyon TL’lik katkı yapıldı.

BİRCAM Vakfı, GCA ve Park Cam iş birliği ile oluşturulan “EKOMAT” Projesi’nin, 1 yıllık sonuçları duyuruldu. Üye sayısı 11 bine yakın  kişiye ulaşan EKOMAT Projesi’nde 1 yılda  1,6 Milyon adet içecek ambalaj kaynağında ayrılarak Ekomat’lar üzerinden toplandı. Ekomat’lar boşaltılırken çoğunlukla elektrikli toplama aracı tercih edilerek; alıcı ortama daha az kirletici gazlar verildi. Geri kazanılan eserler ile belediyenin tertipli depolama tesisine 45 çöp kamyonu kadar atık gönderilmeyerek alandan tasarruf sağlandı. 

“Geri dönüşüm hem çevresel hem de ekonomik açıdan büyük bir değere sahip”

İş ortağı oldukları EKOMAT Projesi’nin şu ana kadarki sonuçlarından ötürü memnunluk duyduklarını belirten GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret, “GCA olarak, teknolojik gelişmeleri takip ederek çevresel kirlenmeyi önlemeye, atıkları mümkün olduğu kadar geri kazanma, geri kazanımı olmayan atıkları etrafa ziyan vermeden bertaraf etme misyonuyla hareket ediyoruz. Çünkü geri dönüşüm yalnızca sürdürülebilirlik açısından değil, birebir vakitte ekonomik açıdan da büyük bir kıymete sahip. Bu nedenle her tarafıyla çevreyi koruyan, halkın sürdürülebilirlik konusunda bilinçlenmesi ve geri dönüşümü günlük hayatının bir modülü olarak uygulamasını hedefleyen bu projeyi hayata geçirdik. Cam, plastik ve metal içecek ambalajlarının depozito iade makineleri ile yüzde 100 geri dönüşümünü sağlamak maksadıyla gerçekleştirdiğimiz projemiz kapsamında Yalova’nın 15 farklı noktasına 34 adet EKOMAT depozito iade aygıtı pozisyonlandırdık. Vatandaşların cam, metal ve plastikleri geri dönüşüme kazandırarak taşınabilir uygulama üzerinden para pahasında puanlar kazandığı proje; hem iktisada katkı sağlıyor hem de karbon ayak izinin azaltılmasına dayanak oluyor. Ambalaj gereçlerini geri dönüşüme kazandırmak üzere tüketicide şuuru artırmayı hedefleyen EKOMAT projemizle örnek model oluşturduk. Yerel yazılımı sayesinde bilgileri anında izleyebilme özelliğiyle “geri dönüşümün dijital dönüşümü” niteliğindeki bu projemizdeki amacımız, ülkemize ambalajın geri dönüşüm kültürünü kazandırmak” sözlerini kullandı. 

 

“EKOMAT Projesi ile fabrikalarda kullandığımız cam kırığı ölçüsünü arttırıyoruz”

Park Cam Genel Müdür Yardımcısı Ergin Öz ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Cam kırığı, cam ambalaj fabrikalarının besin kaynağıdır. Cam fırınlarını ne kadar çok beslersek, doğal kaynak kullanımı azalır, fırın ömrü uzar, güç maliyeti düşer ve karbon ayak izi azalarak, etrafa karşı sorumluluklar yerine getirilir. Avrupa’daki cam ambalaj üreticileri %60-%70 oranında cam kırığı kullanırken, ülkemizde ise cam kırığı kullanım oranı %10’a bile ulaşamamaktadır. Ekomat Projesi ile fabrikalarımıza Avrupalı üreticilerin kullandığı kalitede cam kırığı gelmekte ve yeni şişeler üretilmektedir. Gelecek için çok kıymetli bir gelişmedir.” 

“Milli İktisada 1,3 Milyon TL’lik katkı yaptık”

Projenin sürdürülebilirlik açısından kazanımlarını aktaran Bircam Vakfı Lideri Ömer Kızıl, “Kazandıran dönüşüme katılan tüketicilere, market ve internet alışveriş çekleri dağıtılarak, aile bütçelerine yaklaşık 256.000 TL’lik takviye sağlanmış oldu. Geçen 1 yıllık süreç içerisinde projemizin etrafımız ve ülkemiz ismine kıymetli kazanımlar elde ettik. Geri dönüşüm operasyonlarının yapılmasıyla birlikte; 128 ton doğal kaynak tüketiminde azalma, 16.675 aracın 1 günlük yakıt tüketimine muadil petrol tasarrufu,180 ağacın 1 yılda temizlediğine muadil sera gazı emisyonunda azalma, 720 konutun 1 aylık güç tüketime muadil elektrik gücünde tasarruf, 45 çöp kamyonunun taşıyacağı kadar atık ölçüsünde azalma,  sağlayarak ulusal iktisada yaklaşık olarak 1,3 Milyon TL’lik katkı yapıldı. Proje kapsamında toplanan cam kırıkları, yeni cam içecek şişelerine, plastik atıklar, dokuma eserleri, metal atıklar ise diş macunu tüpleri üzere şahsî bakım eserlerine dönüştürülerek döngüsel iktisat modeli oluşturulmuş oldu. İlerleyen süreçte toplumsal sorumluluk çalışmalarımıza devam ederek, projemizin toplumsal tesirini daha da fazla arttırmak istiyoruz” halinde konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER