Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Memur zammında kritik gün yarın: Hükümet teklifini açıklayabilir

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren 7’nci Periyot Toplu Kontrat görüşmeleri devam ediyor. Yarınki toplantıda kamunun artırım teklifini açıklaması bekleniyor.

Memur zammında kritik gün yarın: Hükümet teklifini açıklayabilir
13 Ağustos 2023 - 13:00

Yaklaşık 4 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin 2024 ve 2025 yıllarındaki mali ve toplumsal haklarının belirleneceği 7. Periyot Toplu Mukavelesi için görüşmeler devam ediyor.

1 Ağustos’ta başlayan görüşmelerde 9 Ağustos’ta müzakere etabına geçildi. Müzakere süreci tamamlanırken, artık gözler Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılacak ikinci toplantıya çevrildi.

TRT Haber’in haberine nazaran Kamu Patron Heyeti birinci teklifini yarın açıklayacak

Toplu kontrat görüşmelerinde 15 Ağustos’ta genele ait tekliflerin müzakeresine geçilecek. Üçüncü toplantı ise 17 Ağustos’ta yapılacak. Görüşmeler ay sonuna kadar tamamlanacak.

Memurlar ne istiyor?

Memur-Sen, taleplerini 24 Temmuz’da açıklamıştı.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarında 2024’te birinci üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15 ve dördüncü üç ayda yüzde 10 artış talep edilmişti.

2025 yılı için de refah hissesi dahil birinci altı ayda yüzde 25, ikinci altı ayda yüzde 15 artırım istenmişti. Buna ek olarak aylık 7 bin 650 lira kira yardımı dahil birçok toplumsal talep edilmişti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER