Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Karaciğer Yağlanması Nedir

Prof. Dr. Canan Karatay, Karatay Kelamı ismini verdiği Youtube kanalı üzerinden “KARACİĞER NASIL ÇALIŞIYOR, HANGİ VAZİFELERİ YERİNE….

Karaciğer Yağlanması Nedir
13 Ağustos 2023 - 13:12

Prof. Dr. Canan Karatay, Karatay Kelamı ismini verdiği Youtube kanalı üzerinden “KARACİĞER NASIL ÇALIŞIYOR, HANGİ VAZİFELERİ YERİNE GETİRİYOR? KARACİĞER YAĞLANDIĞI VAKİT NELER OLUYOR?” başlıklı bir görüntü paylaştı.

Karaciğer yağlanması olduğu vakit organdaki işlevlerinin ve hormonal istikrarın bozulduğunu lisana getiren Prof. Dr. Canan Karatay, “Bununla birlikte tiroit hormonu T4’ten T3’e dönemiyor. Zira T4 hormonu tiroitten salgılanır. Organa gelir. Organda T3’e çevrilir. Ayrıyeten testosteron ve östrojen istikrarı burada ayarlanır. Lakin karaciğer yağlı olduğu vakit testosteron azalıyor. Östrojen daha fazla oluyor. İşte gerek erkeklerde, gerek on yaşındaki erkek çocuklarda göğüs büyümesinin sebebi östrojen hormonudur. Östrojen hormonu sahiden tehlikelidir bu yaşlarda çok tehlikelidir. Çok dikkatli olmamız gerekiyor.” dedi.

Karaciğer Yağlanmasının En Büyük Sebebi Beslenme Biçimi

Karaciğer yağlanmasının en değerli sebeplerinden birinin de beslenme biçimi olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Canan Karatay, “Eskiden biz alkol göbeği derdik. Artık fruktoz göbeği, nişasta göbeği. Sağlıklı yağ yemekle beden yağlanmaz. Bu kanıyı, bu algıyı artık yıkma vaktimiz geliyor. Az yağlı yediğimiz vakit yemekler çok lezzetsiz olduğu için yemeklere tatlı ve şeker katılıyor. Tatlı ve şeker de organı früktozla dahil yağlandırıyor. Fruktoz, beyaz şekerden yedi kat daha toksik organ için. Bu organdaki yağlanma demek yalnız burası için değil. Göbek yağlanması. Bedenin içindeki bütün organların yağlanması demek. Yani yağlandığı vakit bütün organların işlevleri bozuluyor. Şeker yapıyor bunu. Onun için şeker; en tatlı zehirdir diyoruz. Organ yağlandığı vakit biliyoruz ki bağışıklık sistemimiz çöküyor. Bu organ yağlandığı vakit üreme sistemimizde de bozukluklar oluyor, kısırlık oluyor. Bu organ yağlandığı vakit artık biliyoruz ki beynimizde de bozukluklar meydana geliyor.” diye konuştu.

Karaciğer Yağlanması İnsülin Direncinin Klinik Belirtisi

Karaciğer yağlanmasının insülin direncinin ve leptin direncinin klinik belirtisi olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Canan Karatay şunları söyledi, “İnsülin direnci beyinde de meydana geliyor. Beyinde insülin direnci olduğu vakit; erken bunama, alzheimer, parkinson, bunama. Unutkanlık, sık sık unutkanlık ve de daha evvel de söylemiş olduğum üzere hudut sistemlerinde, elektrik sistemi dediğimiz bedenimizi beyinden mesaj ulaştıran sinirlerimizde de bozukluk meydana geliyor. İşte bütün bunlar hepsi bir bütünün bir modülü. Karaciğer yağlanması başka, pankreas yağlanması başka veya göğüslerin büyümesi başka değil. Bütün bunlar hepsi beslenmeye bağlanıyor. Sağlıklı besleneceğiz. Karatay metodu besleneceğiz ve yaşayacağız. Hareket edeceğiz. Unutmayın. Sağlıklı tereyağı, sağlıklı zeytinyağı ve omega3 bedende yağları eritir. Organdaki yağı götürür. Apansızın değil, organımızı, bütün hücreleri güçlendirir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Enfeksiyon hastalıklarından kurtuluruz. Sık sık enfeksiyon hastalığına yakalanmayız. Bu organda ayrıyeten kolesterol yapılıyor. Bedenimizde ve cildimizde kolesterol olmadan, D vitamini de olmuyor. O halde demek ki sağlıklı yiyeceğiz. Sağlıklı yaşayacağız. Karatay’ın tarzı besleneceğiz.” (BSHA- Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER