Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İran’ın Güney Kore’deki fonlarının blokajı kaldırıldı

İran Merkez Bankası Lideri Muhammed İstek Ferzin, ülkenin Güney Kore’de dondurulan döviz kaynaklarının blokajının kaldırıldığını açıkladı.

İran’ın Güney Kore’deki fonlarının blokajı kaldırıldı
13 Ağustos 2023 - 0:24

İran Merkez Bankası Lideri Muhammed İstek Ferzin, ülkenin Güney Kore’de dondurulan döviz kaynaklarının blokajının kaldırıldığını açıkladı.

Ferzin, ülkesinin ABD ile mahkum takasına ait muahede çerçevesinde blokajı kaldırılacak fonlar konusunda eski ismi Twitter olan X toplumsal medya platformu hesabından yaptığı paylaşımda, Güney Kore bankalarında dondurulan tüm dövizin blokajının kaldırıldığını belirtti.

Ülkesinin 7 milyar ABD doları fiyatındaki parasının Güney Kore’nin para ünitesi olan won cinsinden bloke edildiğine işaret eden Ferzin, kelam konusu paraya rastgele bir faiz işletilmediğini, wonun dolar karşısında bedel kaybetmesi nedeniyle alacaklarının yaklaşık 1 milyar dolar azaldığını aktardı.

Katar’daki hesaplara aktarılacak

Ferzin, blokajı kaldırılan paranın wondan avroya çevrileceğini belirterek bu paranın İran bankalarının Katar’daki hesaplarına aktarılacağını kaydetti.

Söz konusu paranın yaptırıma tabi olmayan eserlerin alımında kullanılacağını kaydeden Ferzin, kalan paranın mevduat hesabına yatırılması durumunda da faizde değerlendirilebileceğini söz etti.

Ferzin, İran’ın öteki birkaç ülkede bloke edilen paralarının da kullanılabilir hale geleceğini ve bunun piyasa tesirinin görüleceğini vurguladı.

Beyaz Saray, 10 Ağustos’ta, İran’da tutuklu 5 ABD vatandaşının hapishaneden çıkarılıp konut hapsine alındığını doğrulamıştı.

ABD ve İran medyasında yer alan haberlerde, iki ülkenin İran’ın Güney Kore’de dondurulmuş 6 milyar dolarının hür bırakılması karşılığında tutuklu takası yapacağı bilgisi paylaşılmıştı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Ali Bakıri, ABD ile yürütülen tutuklu değişimine ait müzakerelerde yaşanan gelişmelere dikkati çekerek İran’ın dondurulmuş varlıklarının ve ABD’de tutuklu bulunan çok sayıda İran vatandaşının hür bırakılacağını kaydetmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Güney Kore’de dondurulan 6 milyar dolar ile ilgili ise “Kaynakların ve mali varlıkların kullanılması formülü İran’ın tasarrufundadır. Bu kaynaklar yetkili makamlarca belirlendiği biçimde ülkenin çeşitli gereksinimleri için harcanacaktır.” açıklamasını yapmıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby 11 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, İran’da tutuklu ABD vatandaşlarının büsbütün özgür bırakılıp ülkeye dönmeleri için yürütülen müzakerelerin devam ettiğini belirterek şimdi bir mutabakata varılmadığını bildirmişti.

İran’ın Güney Kore’de dondurulan varlığının da 6 milyar dolar olduğunu teyit eden Kirby, İran’ın bu parayı ne biçimde kullanılabileceğiyle ilgili kısıtlamalar olacağını söz etmişti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER