Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İleri Yaş Egzersiz Programıyla güvenli yaşlanma

Büyükşehir’in Hayatın İçindeyim Projesi Sağlıklı Hayat Kulübüne katılanlar İdman Programı ve Sağlıklı Yaş Alma Eğitimleriyle itimatla yaşlanıyor

İleri Yaş Egzersiz Programıyla güvenli yaşlanma
13 Ağustos 2023 - 16:12


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi fiziki ve zihni bütünlüğü olan, öz bakım gereksinimlerini karşılayabilen, yaş almış bireylere toplumsal ve ferdî gelişim dayanağı hizmeti sunmak hedefiyle faaliyetler gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu hizmetlerden biri olan ‘Hayatın İçindeyim Projesi’ Sağlıklı Hayat Kulübü içerisinde ileri yaş antrenmanı ve sağlıklı yaş alma eğitimleri veriliyor.

4 HAFTA SÜRECEK

İzmit Sekapark ve Darıca Millet Bahçesinde gerçekleşen program dört hafta sürecek. Hayatın İçindeyim Projesi Sağlıklı Hayat Kulübü içerisinde yaş almış bireylerin katıldığı programın 1. haftasında Büyükşehir Belediyesi Anne Kent Fizyoterapisti eşliğinde beden ve duruş taraması, eğitim ve idman; 2. hafta Büyükşehir Belediyesi Anne Kent Diyetisyeni tarafından Sağlıklı Beslenme teklifleri ve antrenman; 3. hafta hafızanın güçlenmesinde büyük kıymet taşıyan, Türk zekâ ve strateji oyunu mangala ve bulmaca cinsinden oyunların oynanması ve antrenman; son haftada ise sanatsal atölye çalışmaları ve idman planlaması yapıldı.

 

‘’EŞİMLE KATILDIM ÇOK MUTLU KALDIM’’

Büyükşehir’in hazırlamış olduğu yaş almış beyefendilere ve bayanlara yapılan spor aktifliğine eşi Hüseyin Beyefendi ile katıldığını söz eden Münire Türkücüoğlu, ‘’Çok mutlu kaldım. Hatta birtakım arkadaşlarımı da davet ettim. Onlar da geldiler. Çok hoş bir tertip. Takım de hoş, beşerlerle tek tek ilgileniyorlar. Devamını diliyoruz’’ dedi. Beden taramasının da yapıldığını aktaran Türkücüoğlu, ‘’Beylerin ve bayanların bedenindeki yağ oranı, kas oranı, kilosu, uzunluğunu bile taramadan geçirdiler. Bizleri ayrıyeten mutlu etti. Çok verimliydi. Çok teşekkür ediyorum’’ tabirini kullandı.

 

‘’EVE GİDİNCE BİREBİRİ YAPIYORUM’’

İleri yaş idmanlarına iştirak sağlayan İrfan Günay de, ‘’Yağlarımız eriyor, ölçümler yapıldı ve sonuçların olağan olduğunu söylediler. Bu beni çok keyifli etti. İlginiz ayrıyeten beni çok şad etti. 74 yaşına geldim. En çok bedel verdiğim bana gösterilen sevgi, hürmet. Karşılığını da vermeyi çalışıyorum. İdmanın yanında burada eğitim de alıyoruz ufkumuz gelişiyor.  Antrenmanları öğreniyoruz ve meskene gidince birebiri yapıyorum. Çok keyifli oluyorum.  Kocaeli Büyükşehir Belediyesine göstermiş oldukları muhabbet için çok teşekkür ederim’’ formunda konuştu.  

 

GÜVENLİ YAŞLANIN!

İleri yaşa bağlı olarak yaşlılarda bir kadro fizyolojik değişiklikler meydana geliyor. Bu değişiklikler bireyin günlük ömrünü, çalışma hayatını, bağımlılık durumunu ve etrafı ile olan bağlantısını etkiliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü yaş almış vatandaşlara akademisyenlerin sunumu ile söyleşiler, ileri yaş antrenmanları, sağlıklı yaş alma ve sosyokültürel faaliyetler gerçekleştiriyor.

 

HAYATIN İÇİNDEYİM PROJESİ

Sağlık ve Toplumsal Hizmetler Dairesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren “Hayatın İçindeyim” projesi ile yaş almış vatandaşların toplumsal hayattan kopmadan keyifli vakit geçirebilecekleri etkinlikler düzenleniyor. Etkin ve memnun yaş almalarını sağlamak emeliyle başlatılan “Hayatın İçindeyim” projesine yer alan faaliyetlerden faydalanmak için ebelediye.kocaeli.bel.tr/SosyalHizmetler/HayatinIcinden adresinden müracaat yapılabilir veya Büyükşehir Belediyesine ilişkin 153 Davet Merkezinden mevzu ile ilgili ayrıntılı bilgi alınabilir.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER