Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Hawaii’deki orman yangınlarında ölü sayısı 89’u buldu

ABD’nin Hawaii eyaletinde şimdiye kadar 89 kişinin can verdiği orman yangınları, ülkede son 100 yılda en çok insanın öldüğü orman yangını olarak kayıtlara geçti.

Hawaii’deki orman yangınlarında ölü sayısı 89’u buldu
13 Ağustos 2023 - 10:12

Büyük Ada ve Maui Adası’nda devam eden orman yangınlarındaki son duruma ait basın toplantısı düzenlendi.

Hawaii Valisi Josh Green, “Şimdi hepiniz bugün alanda neler olduğunu merak ediyorsunuz. Daha çok vefat vardı. Ölenlerin sayısı 89’a yükseldi.” bilgisini paylaştı.

Ölü sayısı artabilir

Ölü sayısının daha da artmasını beklediklerini söyleyen Green, “Bu, Hawaii’nin yaşadığı en büyük felaket. 2 bin 200 civarında yapı yok oldu ve hasarların ölçüsü 6 milyar doları buldu.” dedi.

Bölgenin yalnızca yüzde 3’ü aranabildi

Maui Polis Şefi John Pelletier ise hayatını yitiren 89 bireyden yalnızca 2’sinin kimliğinin tespit edilebildiğini söyledi.

Arama kurtarma çalışmalarını olabildiğince süratli gerçekleştirmek istediklerini belirten Pelletier, “Ancak şu ana kadar köpeklerle yangın bölgesinin yalnızca yüzde 3’ünü arayabildik.” dedi.

Tarihe geçti

İtfaiye yetkilisi Lori Moore- Merrell de Hawaii’deki can kaybının 2018’de California’da 85 kişinin hayatını yitirdiği yangınları geçtiğini belirtti.

Moore-Merrell, “Hawaii’deki yangınlar, ABD’de son 100 yılda en çok can kaybının yaşandığı orman yangınları oldu.” dedi.

Maui Adası, “felaket bölgesi” ilan edilmişti

ABD Lideri Joe Biden, Maui Adası’nı yangın hasebiyle “felaket bölgesi” ilan etmişti. Biden, yangınlardan etkilenenlerin ziyanlarının tazmin edileceğini açıklamıştı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER