Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Depremzede gençlere nakdi ve psiko-sosyal destek

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen gençlere UNICEF aracılığı ile nakdi ve psiko-sosyal dayanak sağlayacaklarını belirtti.

Depremzede gençlere nakdi ve psiko-sosyal destek
13 Ağustos 2023 - 11:36

Palandöken, yazılı açıklamasında, UNICEF ile işbirliği kapsamında 2018’den bu yana çocuk personelliği ile kararlı bir çaba sürdürdüklerini bildirdi.

Bu işbirliğinin temel gayesinin çocuk işçiliğinin önlenmesine katkı, çalışan çocuklara ve ailelerine dayanak sağlamak olduğunu lisana getiren Palandöken, “Bu kapsamda kendi öz kontrol sistemini kuran tek meslek örgütüyüz. İşyeri Kontrol ve Danışmanlık Gruplarımız (İDDG) ile üye iş yerlerimizi denetliyor ve onlara danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Kahramanmaraş, Hatay, Bursa ve Gaziantep olmak üzere 11 vilayette pilot eğitimlerimizi sürdüreceğiz.” sözlerini kullandı.

Çıraklara destek

Palandöken, yeni periyotta Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen öğrencilere nakdi ve ruhsal takviye sağlanacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Çıraklara işyeri temelli eğitim fırsatları sunan Konfederasyonumuza bağlı iş yerlerinin zelzeleden nasıl etkilendiğini anlamak emeliyle süratli bir kıymetlendirme çalışması yapmaktayız. Bu çalışma sonucunda ortaya çıkan bulgulara dayanarak sarsıntı bölgesindeki işyerlerindeki gençlere UNICEF aracılığı ile nakit, psiko-sosyal ve toplumsal etkinliklerle takviye sağlayacak faaliyetler yeni devir programımızda yer alacak.”

Gençlerin dijital dönüşümü desteklenecek

Ayrıca gençlerin dijital dönüşümünü destekleyerek istihdam edilmelerini sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Palandöken, dijitalleşmenin mesleksel eğitime olan tesirlerini kıymetlendirerek, buna yönelik eğitimler düzenleyeceklerini, çırakların dijital marifetlerini ve profesyonel gelişimlerini destekleyeceklerini anlattı.

İş sıhhati ve güvenliği eğitimlerinin kıymetine de değinen Palandöken, “Bizim çıraklarımız çocuk emekçi değildir. Onlar iş sıhhati ve güvenliği eğitimi almış, ustalarından meslek öğrenen öğrencilerdir.” değerlendirmesinde bulundu.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER