Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin’de konut krizi derinleşiyor

Çin iktisadı, emlak piyasasındaki yeni gerilim ve büyüme görünümünü tehdit eden deflasyon ile çok az toparlanma işareti gösteriyor.

Çin’de konut krizi derinleşiyor
13 Ağustos 2023 - 9:24

Çin’de salı günkü resmi datalar, büyüme oranları hala pandemi öncesi düzeylerin epey altında olsa da, Temmuz ayında sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımlarında bir yıl öncesine nazaran mütevazı artışlar gösterdi.

Büyük bir geliştiricinin muhtemel bir temerrüde düşmesiyle inancın sarsılması ve konut satışlarının da düşmeye devam etmesiyle, gayrimenkul yatırımları daha da küçüldü.

Geçen ay güneybatıda ve son vakitlerde Çin’in kuzeyindeki ek olarak, şiddetli yağmur ve ölümcül seller muhtemelen inşaat ve altyapı projelerini engelleyerek ekonomik faaliyeti sınırladı.

Rakamlar, imalatçıların ve perakendecilerin alıcıları cezbetmek ve fazla stoğu hareket ettirmek gayesiyle fiyatları düşürmesiyle Temmuz ayında deflasyonun geldiğini gösteren geçen haftaki ekonomik haberleri takip ediyor. İhracat ve ithalat da beklenenden daha fazla düşerken, tüketiciler ve işletmelerin borçlanması geriledi.

Pekin, büyümeyi desteklemek için çeşitli taahhütlerde bulundu ve artan tedbirler açıkladı, lakin evvelki gerileme devirlerinde uygulanan tipten mali ve mali teşviklerden kaçındı. Daha zayıf bir yuan ve yüksek borç düzeyleri daha fazla ihtiyatlı olmaya neden oldu.

Hükümet ayrıyeten, yıl için yaklaşık yüzde üzere bir büyüme amacı belirledi ve bu, büyük bir teşvik olmaksızın devam ediyor. Bloomberg tarafından ankete katılan ekonomistlere nazaran, Çin Merkez Bankası Salı günü kilit siyaset faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 2,65’te tutabilir.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER