Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Bu da ‘ABD askeriyim, 1 milyon dolarım var’ dolandırıcılığı!

‘Safari’ operasyonunda gözaltına alınanların kendilerini Suriye’de misyonlu ABD askeri olarak tanıttığı belirlendi. Zanlılar, 1 milyon doların Türkiye’ye sokulması için mağdurlardan ‘kurye ve gümrük parası’ istemiş.

Bu da ‘ABD askeriyim, 1 milyon dolarım var’ dolandırıcılığı!
13 Ağustos 2023 - 10:24

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, dolandırıcılık yapan cürüm kümesine yönelik 2 ay boyunca teknik takip yaptı.

Şüphelilerin mağdulara telefon ve toplumsal medyayla ulaştığı, Suriye’de Amerikan ordusunda vazife yaptıkları sırada düzenlenen bir operasyonda ellerine 1 milyon dolar geçtiğini söylediği tespit edildi.

Gümrük ve kurye parası istediler

Şüphelilerin, mağdurlara, ellerindeki dolarları Türkiye’ye getirmek istediklerini ve kendilerine yardımcı olmaları durumunda paranın yarısını vereceklerini söyleyerek gümrük ve kurye masrafı üzere mazeretlerle para istedikleri, bu yolla mağdurları dolandırdıkları belirlendi.

Fotoğrafla ikna çalışması

Şüphelilerin toplumsal medya hesaplarından mağdurları ikna etmek için asker ve para fotoğrafları gönderdikleri de ortaya çıktı.

Bunun üzerine Diyarbakır ve İstanbul’da birtakım adreslere düzenlenen “Safari” operasyonunda, 3’ü yabancı asıllı 12 kuşkulu gözaltına alındı.

Adreslerdeki aramada, cep telefonları, SIM kartlar, uzun namlulu silah ve yüksek ölçüde döviz bulundu. Soruşturmanın yürütüldüğü Diyarbakır’a götürülen şüphelilerin emniyetteki süreçleri sürüyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER