Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Arap gençlere göre Türkiye önemli müttefik

Bir araştırma, Ortadoğu’daki gençlerin üçte ikisinden fazlasının Türkiye ve Çin’i kıymetli müttefik olarak gördüğünü ortaya koydu.

Arap gençlere göre Türkiye önemli müttefik
13 Ağustos 2023 - 9:12

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) global irtibat ajansı Asda’a Bcw’nin Arap ülkelerindeki 53 kentte 3 bin 600 gençle yüz yüze görüşerek hazırladığı Arap Gençliği anketinin sonuçları paylaşıldı.

Ankete nazaran, 18-24 yaşlarındaki Arap gençlerin yüzde 82’si Türkiye’yi “güçlü yahut bir dereceye kadar güçlü bir müttefik” olarak görürken onu yüzde 80 ile Çin izledi.

ABD ise bu kategoride yüzde 72 ile 7’nci sıraya yerleşti ve Almanya (yüzde 78), Fransa (yüzde 74) ve Hindistan’ın (yüzde 73) gerisinde kaldı.

Arap dünyası içinde en inanç verici müttefik kategorisinde ise Katar yüzde 90 ile birinci sıraya yerleşti. Onu yüzde 89 ile Mısır, yüzde 88 ile BAE, yüzde 86 ile Suudi Arabistan izledi.

ABD hala bölgedeki en büyük güç

Ankete katılanların üçte biri, ABD’yi bölgede en büyük nüfuza sahip ülke olarak görürken onu yüzde 11 ile BAE, yüzde 10 ile Suudi Arabistan ve İsrail izledi.

Ayrıca ankete katılan Arap gençlerin yüzde 87’si, 2020’de Abraham Anlaşmaları’yla BAE, Bahreyn, Fas ve Sudan ile İsrail ortasında diplomatik ilgilerin kurulmasını sağlayan ABD’yi “güçlü bir hasım yahut bir dereceye kadar düşman” olarak niteledi.

Arap gençler, ülkelerini terk ediyor

Göç konusunun da ele alındığı anketten çıkan sonuçlar Arap gençlerinin gitgide artan bir biçimde kendilerini hükümetlerinden ve karar alma süreçlerinden yabancılaşmış hissettiklerini ve eğitim, istihdam ve enflasyon konusunda artan bir hayal kırıklığı yaşadıklarını ortaya koydu.

Anket, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki Arap gençlerinin yarısından fazlasının daha uygun bir hayat için ülkelerini terk ettiğini, varlıklı Körfez ülkelerinde bile gençlerin üçte birinin yurtdışına çıkmayı düşündüğünü gösterdi.

Körfez’in nispeten daha yüksek ekonomik dinamizmine karşın iş arayanların öncelikle Kanada, ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa’yı tercih ettiği kaydedildi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER