Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Virgin Galactic ilk biletli yolcularını uzaya gönderdi

Virgin Galactic birinci turist kümesini uzaya taşıdı. Turistler, yaklaşık 5 dakika yerçekimsiz ortamı deneyimleme fırsatı buldu. Yaklaşık 90 dakika süren uçuşun akabinde VSS Unity başarılı formda Spaceport America’ya iniş yaptı.

Virgin Galactic ilk biletli yolcularını uzaya gönderdi
12 Ağustos 2023 - 11:24

Uzay aracı üreticisi ve uzay turizmi şirketi olan Virgin Galactic, geçtiğimiz haziran ayında gerçekleştirdiği birinci ticari uçuşunun akabinde birinci defa turistleri uzaya taşıdı.

ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport America’dan lokal saatle 08.30’da kalkış yapan Meskene olarak bilinen taşıyıcı uçakla havalanan uzay aracı VSS Unity, 15 kilometre yükseklikte Eve’den ayrılara motorlarını ateşledi.

Unity, daha sonra kendi motorlarıyla yeryüzünden 85 kilometre yüksekliğe çıkarak yerçekimsiz ortama ulaştı.

Turistler, yaklaşık 5 dakika yerçekimsiz ortamı deneyimleme fırsatı buldu. Yaklaşık 90 dakika süren uçuşun akabinde VSS Unity başarılı biçimde Spaceport America’ya iniş yaptı.

Uzaya seyahat eden birinci anne-kız unvanını aldılar

Uzay aracında turist olarak bir müsabakada bilet kazanan 18 yaşındaki Anastatia Mayers ve annesi Keisha Schahaff uzaya seyahat eden birinci anne kız unvanını aldılara.

Uçuş için bilet satın alan 80 yaşındaki eski İngiliz Olimpiyat sportmeni Jon Goodwin de uçuşta yer aldı. Goodwin, uzaya çıkan birinci olimpik sportmen ve ikinci parkinson hastası olarak, 18 yaşındaki Mayers uzaya giden en genç ikinci insan olarak kayıtlara geçti.

İlk ticari uçuş geçtiğimiz ay yapılmıştı

Geçtiğimiz ay Virgin Galactic, İtalyan Hava Kuvvetleri ve İtalyan Ulusal Araştırma Kurulu tarafından parası ödenen bir uçuşla üç kişiyi uzaya götürerek birinci ticari uçuşunu muvaffakiyetle tamamlamıştı.

Branson uzaya çıkan birinci milyarder unvanına sahip olmuştu

Virgin Galactic’in sahibi İngiliz işadamı Richard Branson, Temmuz 2021’de altı kişilik bir takım ile uzaya uçmuş ve `uzaya çıkan birinci milyarder unvanı`nın sahibi olmuştu.

Uzay seyahati için 800 kişi sırada

Şu ana kadar Virgin Galactic şirketiyle uzaya gitmek için 800 kişi bilet satın alırken, bilet fiyatı son artırımların akabinde 450 bin dolara ulaştı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER