Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

SGK’dan yapılandırma borçları için yeni karar

Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK), 3 Ağustos’a kadar borçlarını ödemeyen ya da eksik ödeyenler için 31 Ağustos’u son tarih olarak belirledi. Bu tarihe kadar borcunu ödeyenlere katsayı uygulanmayacak.

SGK’dan yapılandırma borçları için yeni karar
12 Ağustos 2023 - 8:36

SGK’nın açıklamasında Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’yla yapılandırılan borçların peşin ve birinci taksitinin ödeme mühletinin 31 Temmuz’a kadar uzatıldığı anımsatıldı.

Sigorta primi ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihlerinin birebir güne denk gelmesinden ötürü kurum tahsilat sisteminde yoğunluk meydana geldiğinden ötürü yapılandırmanın peşin ve birinci iki taksitinin son ödeme mühletinin 3 Ağustos’a kadar uzatıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Kuruma olan borçlarını peşin ve taksitli ödeme seçeneği ile yapılandıranlardan, 3 Ağustos’a kadar ödemesi gereken meblağları ödemeyen yahut eksik ödeyenlerin bu meblağları 31 Ağustos’a kadar hesaplanan Yİ-ÜFE meblağının indirimsiz hali ve toplam meblağa uygulanacak geç ödeme artırımıyla birlikte ödemeleri durumunda katsayı uygulanmaksızın kanundan yararlanmaları mümkün olacaktır.” sözleri kullanıldı.

Taksitle ödeme seçeneğini tercih eden lakin birinci ve ikinci taksit ödeme yükümlülüklerini yerine getiremeyen işverenlerin/sigortalıların bu kapsamda ödeme yapabilmeleri için işyerlerinin/sigortalılar istikametiyle de belgelerinin bağlı bulunduğu toplumsal güvenlik vilayet müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine müracaat ederek ödeme planlarını peşine dönüştürmeleri gerektiği duyuruldu.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER