Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasalarda gözler yoğun veri gündeminde

Global piyasalar, geçen hafta dünya genelinde artan resesyon kaygılarıyla karışık bir seyir izlerken, gelecek hafta gözler açıklanacak ağır makroekonomik datalara çevrildi.

Küresel piyasalarda gözler yoğun veri gündeminde
12 Ağustos 2023 - 12:36

Gelecek periyot para siyasetlerine yönelik belirsizlikler piyasalardaki istikamet arayışı üzerinde tesirli olurken, resesyon telaşlarının de gitgide ön plana çıktığı görülüyor.

Geçen hafta ABD’de açıklanan datalara nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), temmuzda aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 3,2 artış göstererek beklentilerin altında gerçekleşirken, baz tesiriyle enflasyonun arka arda 12 aylık düşüşü son buldu.

Analistler, ülkede enflasyonun beklentilerin altında kalmasıyla ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek devirde şahin siyasetlerini sonlandırabileceğine yönelik fiyatlamaların güç kazandığını belirtti.

ABD iktisadının Fed’in faiz artışlarının akabinde nasıl tepki göstereceğinin belirsizliğini koruduğunu aktaran analistler, resesyon ve yumuşak iniş senaryolarının yatırımcılar tarafından fiyatlanmaya çalışıldığını bildirdi.

Analistler, hafta içinde ülkede gerçekleştirilen 103 milyar dolarlık tahvil ihracında beklentilerin üzerinde bir talep oluştuğunu kaydederek, buna rağmen ülkedeki enflasyon bilgilerinin akabinde tahvil piyasalarında satış baskısının arttığını tabir etti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in yıl sonuna kadar gerçekleştireceği üç toplantıda da büyük olasılıkla faiz oranlarını sabit bırakacağının öngörüldüğünü kaydeden analistler, buna rağmen tahvil piyasalarındaki satış baskısının yatırımcıların enflasyon riskini hala önemli biçimde fiyatlamalara dahil ettiklerini gösteren bir işaret olduğunu aktardı.

Analistler, piyasalardaki kelam konusu belirsizliklerin pay senedi piyasalarının istikamet arayışında hareket etmesinde kıymetli rol oynadığını vurgulayarak, gelecek hafta açıklanacak ağır makroekonomik dataların varlık fiyatları üzerinde tesirli olmasının beklendiğini belirtti.

Öte yandan, Fed yetkilileri hafta boyunca kelamla yönlendirmelerine devam ederken, Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, sıkılaştırmada çoka kaçmak istemediklerini, muhtemelen gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacaklarını lisana getirdi.

Emtia fiyatlarında da benzeri bir taraf arayışı öne çıkıyor.

Bakırın libresi geçen hafta yüzde 3,3 düşüşle mayıstan bu yana en düşük haftalık kapanışını gerçekleştirirken, analistler, şahin siyasetlerin sona yaklaştığı bu periyotta bakır talebindeki azalışın resesyon telaşlarını beslediğini tabir etti.

Analistler, bakırın birçok malın üretiminde yer alması sebebiyle dünyadaki ekonomik aktiviteye ait ipuçları verdiğini belirterek, bu sebeple bakır fiyatlarının yatırımcılarca yakından takip edilen bir gösterge niteliği taşıdığını lisana getirdi.

Öte yandan, arz kesintileriyle yükseliş eğilimine başlayan Brent petrolün varil fiyatı geçen hafta yüzde 0,35 bedel çıkarıyla haftayı 86,25 dolardan tamamlarken, yükselişini üst üste 7. haftaya taşıdı

Altının ons fiyatı ise haftalık yüzde 1,4 bedel kaybıyla 1.914 dolara indi.

ABD’de gözler Fed tutanaklarına çevrildi

New York borsasında geçen hafta karışık bir seyir öne çıkarken, bu hafta ülkede çarşamba günü açıklanacak Fed’in toplantı tutanaklarının varlık fiyatları üzerinde tesirli olacağı öngörülüyor.

Ülkede hafta içinde milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in 10 küçük ve orta ölçekli ABD bankasının kredi notunu düşürmesi yeni bir satış dalgasına yol açarken, kurumdan yapılan açıklamada emsal not indirimlerinin değerli birkaç banka için de yapılabileceği söz edildi.

Moody’s, ABD’li 10 bankanın notunu bir basamak indirirken, ortalarında Bank of New York Mellon, US Bancorp, State Street ve Truist Financial’ın da bulunduğu 6 bankayı mümkün not indirimleri için incelemeye aldı.

Analistler, Moody’s’in birtakım bankaları uyarmasının, Fitch’in geçen hafta ABD’nin kredi notunu düşürmesinin akabinde yatırımcılara temkinli olmaları için öbür bir neden verdiğini belirterek, ABD’de bankacılık bölümünün sıhhatine ait tasaların de tekrar öne çıktığını söyledi.

Bu gelişmelerle, geçen hafta New York borsasında, S&P 500 yüzde 0,32, Nasdaq endeksi yüzde 1,9 paha kaybederken, Dow Jones endeksi yüzde 0,44 yükseldi.

14 Ağustos ile başlayan haftanın bilgi takviminde salı perakende satışlar ile New York Fed sanayi endeksi, çarşamba sanayi üretimi ve kapasite kullanımı, perşembe Philadelphia Fed İmalat Endeksi ile CB öncü göstergeler endeksi bilgileri takip edilecek

Endişeler artıyor

Avrupa borsalarında da geçen hafta karışık bir seyir öne çıkarken, bölgede doğal gaz tedarikine ait telaşların tekrar artması risk iştahını olumsuz etkiliyor.

Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatçısı Avustralya’daki birtakım LNG tesislerinde çalışanların gelecek hafta greve gitmek için harekete geçmesinin akabinde bu tesislerde üretimin aksayacağına yönelik kaygılar, arz sıkışıklığı yaşanan gaz piyasalarında tedirginlik yarattı ve Avrupa gaz fiyatlarında keskin yükselişe yol açtı.

Bölgede resesyon ihtimalini güçlenmeye devam etmesine rağmen, İngiltere’de açıklanan bilgilere nazaran İngiltere’de 2.çeyrek Gayrİsafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) yıllık yüzde 0,4 , evvelki çeyreğe nazaran ise yüzde 0,5, artarak beklentileri aştı.

İngiliz Maliye Bakanı Jeremy Hunt, büyüme sayılarına ait değerlendirmesinde, “İngiliz iktisadı dirençli. Dünya şiddetli bir yolda, lakin IMF gelecek yıllarda bizim Fransa, Almanya ve İtalya’dan daha süratli büyüyeceğimizi söylüyor. Güçlü bir iktisadın temellerini atıyoruz ve enflasyonu düşürdüğümüzde, bunun meyvelerini alacağız.” tabirlerini kullandı.

Öte yandan, İtalyan hükümeti, bir evvelki gün bankaların yüksek faiz oranlarından elde ettikleri çok karlara yüzde 40 ek vergi uygulanmasına karar verdiğini duyurmasının akabinde ek verginin bankaların toplam varlıklarının yüzde 0,1’ini aşmayacak formda alınacağını bildirdi. Kelam konusu gelişme İtalya piyasalarında satış baskısını derinleştirdi.

Geçen hafta İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,53, Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,29 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 3,21, gerilerken Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,73 bedel kazandı.

Gelecek hafta salı İngiltere’de işsizlik oranı, çarşamba Avro Bölgesi’nde Gayrisafi Yurt İçi Büyüme (GSYH ) ile sanayi üretimi ve cuma günü Avro Bölgesi’nde enflasyon dataları takip edilecek.

Asya piyasaları Japonya hariç geriledi

Asya’da hisse piyasaları Japonya hariç satış yüklü bir seyir izlerken, Çin iktisadına yönelik tasalar artmaya devam ediyor.

Hafta içinde açıklanan bilgilere nazaran, Çin’de temmuz ayında Üretici Fiyat Endeksi yüzde 0,3, TÜFE yüzde 4,4 azaldı. Açıklanan bilgiler hem ÜFE hem de TÜFE’nin 2020’den bu yana birinci defa tıpkı anda gerilerken, Çin’deki deflasyon tasalarının etkiledi.

Öte yandan Çin Gümrükler Genel Yönetimi bilgilerine nazaran, temmuzda, geçen yılın birebir periyoduna kıyasla ihracat yüzde 14,5 azalarak 281,7 milyar dolara, ithalat ise yüzde 12,4 düşüşle 201,1 milyar dolara geriledi.

Çin’in ihracatı böylelikle üst üste üç ay geriledi.

Analistler, Çin’de açıklanan datalarla birlikte hem global talepteki düşüşün hem de ülkede devam eden deflasyonist sürecin ülkenin ekonomik aktivitesine yönelik tasaları artırdığını belirtti.

Söz konusu gelişmelerle haftalık bazda Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,87 artarken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,38, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,01 ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 3,01 azaldı.

14 Ağustos ile başlayan haftanın bilgi takviminde salı Japonya’da GSYH ile Çin’de sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı, perşembe Japonya’da dış ticaret istikrarı ve cuma günü Japonya’da enflasyon dataları takip edilecek.

Borsa yükseliş eğilimini üst üste 8. haftaya taşıdı

Yurt içinde geçen hafta Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftayı yüzde 4,24 kıymet kazanarak 7.714,38 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek düzey rekorunu 7.766,12 puana taşıdı.

Türkiye’nin cari süreçler hesabı haziranda 674 milyon dolarla Ekim 2021’den bu yana birinci kez fazla verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ödemeler istikrarı bilgilerine nazaran, altın ve güç hariç, cari süreçler hesabında 5 milyar 584 milyon dolarlık fazla oluştu.

Ödemeler istikrarı tarifli dış ticaret açığı, haziranda 3 milyar 697 milyon dolar oldu. Bu periyotta, hizmetler istikrarı kaynaklı girişler 5 milyar 19 milyon dolar, seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler de 4 milyar 203 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’ye ait değerlendirmesinde yeni iktisat siyasetlerinin sürdürülmesi ve risklerin azalması halinde görünümün müspete dönebileceği ve not artırımını gündeme getirebileceğini bildirdi.

Ülkede Ortodoks siyasetlere dönüşün beklenilenden daha süratli gerçekleştiği kaydedilen değerlendirmede, bu durumun kestirim edilebilirliği artırdığına dikkat çekildi.

Öte yandan, Türkiye’de işsizlik oranı, haziranda bir evvelki aya nazaran 0,1 puan artışla, yüzde 9,6’ya yükseldi.

Gelecek hafta yurt içinde salı konut satışları ile bütçe istikrarı, çarşamba konut fiyat endeksi ve cuma TCMB piyasa iştirakçileri anketi bilgileri takip edilecek

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER