Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Kovid-19 izinli hükümlüler için süre 15 Ağustos’ta bitiyor

Kovid-19 müsaadesinden açık cezaevine dönmesi gereken mahkumlar için müracaat mühleti 15 Ağustos’ta sona erecek, bu mühlete kadar açık cezaevine teslim olmayanlar kapalı cezaevlerine alınacak.

Kovid-19 izinli hükümlüler için süre 15 Ağustos’ta bitiyor
12 Ağustos 2023 - 10:36

Açık cezaevindeki mahkumların Kovid-19 müsaadeleri 31 Temmuz prestijiyle sona erdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen düzenlemeye nazaran, 31 Temmuz prestijiyle Kovid-19 müsaadesinde bulunan mahkumlardan kontrollü hürlüğe ayrılmalarına 5 yıl yahut daha az müddet kalanlar, tekrar cezaevine dönmeyecek ve kalan müddet kontrollü özgürlük altında infaz edilecek.

Ancak kontrollü özgürlük önlemi müddeti 5 yıldan fazla olanlar açık cezaevlerine tekrar alınacak. Bu durumdaki mahkumlar, 15 Ağustos’a kadar açık cezaevine dönmek için müracaat yapmak zorunda olacak. Mühlet içinde müracaat yapmayan ve açık cezaevlerine dönmeyenler kapalı cezaevlerine alınacak.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bahse ait gazetecilere yaptığı açıklamada, “15 Ağustos akşamına kadar geri döneceklerin başvurmaları gerekiyor. Geri dönecek yaklaşık 21 bin hükümlü var. 21 bin mahkumun, müddeti içinde müracaat etmesi lazım. O müddet 15 Ağustos’ta sona eriyor. 15 Ağustos’a kadar müracaat etmeyen mahkumlar haklarını kaybetmiş, direkt kapalı cezaevine gitmiş olurlar.” sözünü kullanmıştı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER