Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Koca’dan ‘Taban ödemesi doktorların kaybına yol açacak’ eleştirisine yanıt

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, tıp hekimi olmayan sıhhat çalışanlarına yapılan taban ödemenin, teşvik ödemesini etkilemediğini belirterek, bir sıhhat meslek kümesi için planlanan güzelleştirmenin, öteki bir meslek kümesinin aleyhine olmasının düşünülemeyeceğini kaydetti.

Koca’dan ‘Taban ödemesi doktorların kaybına yol açacak’ eleştirisine yanıt
12 Ağustos 2023 - 9:00

Bakan Koca, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sıhhat çalışanlarına yapılan taban ödemenin hekimler için kayba yol açacağı argümanlarına yönelik açıklamada bulundu.

Tıp tabibi olmayan sıhhat çalışanlarına yapılan taban ödemenin düşük kaldığını ve bunun yükseltileceği konusunu gündeme getirdiklerini söz eden Koca, ödemenin “teşvik havuzundan” yapılacağı ve tabipler için kayba neden olacağı yanılsamasına yol açacak birtakım savların ortaya atıldığını aktardı.

Bu durumun üzücü ve şaşırtan olduğunu belirten Koca, şunları kaydetti:

“Uzun müddettir bilinmesi gerektiği üzere taban ödeme, teşvik ödemesini etkileyen bir ödeme formu değildir. Mahsuplaşma, Beyaz Reform’la 17 Ağustos 2022’de tarihe karışmıştır. Taban ödeme teşvikten farklı hesaplanmakta, direkt her ayın 15’inde, maaş ve sabit ödemeyle birlikte tek bordroda gösterilerek yapılmaktadır. Sıhhat hizmetlerinde bir muhtaçlık, bir mecburiyet ve de ahlaki gereklilik olan sıhhat meslek kümelerinin çalışma ahengini bozacak her türlü yaklaşım etik dışıdır. Bir sıhhat meslek kümesi için planlanan güzelleştirmenin öbür bir meslek kümesinin aleyhine olması ise esasen düşünülemez. Biz bunları uzun uzun konuşmuştuk. Biz gerçeğe ve işimize bakalım. Önümüzde, Beyaz Islahat’ın beklenen yeni devri var.”

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER