Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Kılıçdaroğlu’ndan yerel seçim mesajı: Muhalefet bir araya gelmeli

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, lokal seçimlerde muhalefetin birlik olması gerektiği iletisini verirken, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun adaylığını bir defa daha gündeme getirdi.

Kılıçdaroğlu’ndan yerel seçim mesajı: Muhalefet bir araya gelmeli
12 Ağustos 2023 - 12:12

Yerel seçimler gelecek yılın mart ayında yapılacak. Partiler sonbahardan itibaren çalışmalarına sürat vermeye başlayacak. CHP’de en büyük tartışma hususlarından biri ise Ankara ve İstanbul’da kimin aday gösterileceği; öteki partilerle işbirliği yapılıp yapılmayacağı.

Halk TV’den Fikret Bila’ya konuşan Kılıçdaroğlu, muhalefet partilerinin lokal seçimlerde de işbirliği yapıp yapmayacakları konusunda “Türkiye’yi düşünen muhalefet partileri bir ortaya gelir” dedi.

CHP önderinin açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

– Demirel’in tabiriyle siyasette 24 saat uzun bir müddettir. Benim değerlendirmeme nazaran Türkiye’nin geleceğini, çıkarlarını, huzurunu önceleyen muhalefet partileri bir ortaya gelirler. Burada değerli olan ölçü Türkiye’nin geleceği ve çıkarlarıdır. Bu ölçüyü temel alan muhalefet partileri işbirliğine yönelirler. Kıymetli olan Türkiye’dir. Türkiye’nin geleceğidir. Türkiye’nin huzurudur.

‘Tek programı artırım yapmak’

(Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan değerlendirmesi) Bir sorunu çözmek istiyorsanız evvel sorunu hakikat kavrayacaksınız ve bir programınız olacak. Tahlil için ortaya bir program koyacaksınız ve kamuoyuyla paylaşacaksınız. Saygın devletler ve kurumlar bu türlü yapar. Kalkınma planı hazırlar. Yıllık programlar hazırlar.100 günde neler yapacağını belirler ve açıklar. Bu iktidar Türkiye’yi bir ekonomik buhrana sürükledi. Lakin bu buhrandan çıkmak için bir programı yok. Tek programı artırım yapmak. Günün 24 saati artırım yapıyor. Akşam yatıp sabah kalkıyorsunuz her şeye artırım gelmiş. Bunlar daha bir şey değil.

‘Asıl artırımlar mahallî seçimlerden sonra gelecek’

– Asıl artırımlar mahallî seçimlerden sonra gelecek. Şu anda tekrar baskılama yapıyorlar. Doları baskılamak için 128 milyar dolar sattılar. Bu sayı bugün daha üst çıkmış durumda. Lokal seçimlere kadar bu baskıyı sürdürecekler. Milyarlarca doları bu emelle art kapıdan sattılar. Sayın Şimşek vazifeye geldiğinde bu uygulamayı sonlandıracaklarını söyledi. Fakat bir müddet sonra yeniden art kapıdan dolar satarak kuru baskılama siyasetine döndüler. Yeniden art kapıdan dolar satıyorlar. Lokal seçimlere kadar bu satışa devam edecekler. Kuru baskılama siyasetini da milletin sırtından yapıyorlar. Fatura millete çıkıyor. 85 milyonun sırtından toplanan bir avuç zengine aktarılıyor.

– Artırımlarla ve vergi artışlarıyla milleti soyuyorlar. Motorlu Kara Taşıtları Vergisi’ni iki defa almaya karar verdiler. Mevzuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdık. Lokal seçimlerden sonra vergi artışları ve artırımlar yağmur üzere yağacak.

‘İmamoğlu ve Yavaş tekrar aday olmalı’

– Belediye lideri arkadaşlarıma ‘Şikayet etmeyeceksiniz, halka hizmete devam edeceksiniz’ dedim. O denli yapıyorlar. Belediye liderlerimiz çok başarılı. CHP’nin halka hizmet anlayışını çok yeterli bir formda hayata geçirdiler. Hükümet üç tane maskeyi dağıtamadı lakin CHP’li belediyeler bir günde sorunu çözdüler ve korona salgınında maskeleri parasız dağıttılar. Her probleme kısa müddette tahlil ürettiler. Halk bu gerçeği yaşayarak gördü. Bu nedenle belediye liderlerimizin yine aday olmalarını ve hizmetlerini sürdürmelerini istiyorum. Bu büyükşehir belediye liderlerimiz için de geçerli. Çok başarılılar. Bunu kendilerine de söyledim. Ben Ekrem Bey’in (İmamoğlu,) Mansur Bey’in (Yavaş) yine İstanbul ve Ankara belediye başkanlıklarına aday olmaları gerektiğini düşünüyorum. Ekrem Bey’in İstanbul’u, Mansur Bey’in Ankara’yı kazanacaklarına inanıyorum.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER