Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İsrail hapishanesinde açlık grevindeki “idari tutuklu” sayısı 13’e yükseldi

Açlık grevindeki Filistinliler, İsrail’in “idari tutukluluk” uygulamasını protesto ediyor

İsrail hapishanesinde açlık grevindeki “idari tutuklu” sayısı 13’e yükseldi
12 Ağustos 2023 - 9:12

İsrail hapishanelerinde açlık grevine giren Filistinli “idari tutuklu” sayısının 13’e ulaştığı belirtildi.

Filistin Esirler Cemiyetince yapılan yazılı açıklamada, Rimon Hapishanesi’ndeki 6 idari tutuklunun 10 Ağustos’ta açlık grevine başladığı tabir edildi.

Açıklamada, böylece sayıları 7 olan açlık grevindeki Filistinli tutuklu sayısının 13’e yükseldiği aktarıldı.

Açlık grevindeki Filistinli tutuklular ortasında 2021’de 131 gün açlık grevine giren Kayid el-Fesfus’un da olduğu kaydedildi.

İdari tutukluların başlattığı grevle eş vakitli olarak başta Ofer Hapishanesi olmak üzere öteki hapishanelerdeki yaklaşık 60 tutuklunun İsrail askeri mahkemelerini boykot ettiği lisana getirildi.

Açlık grevlerinin, idari tutukluluk uygulamasına reaksiyon olarak yapıldığına değinilen açıklamada, İsrail’in yıl başından bu yana 1978 Filistinli hakkında idari tutukluluk kararı çıkardığı işaret edildi.

İsrail hapishanelerindeki İdari Tutuklular Komitesi 3 Ağustos’ta, İsrail’in idari tutukluluk uygulamasına reaksiyon olarak “süresiz ve kısmi itaatsizlik, ilaçların geri iadesi, ortak alanlarda protesto düzenleme” üzere aksiyonlarda bulunulacağını duyurmuş ve bu aksiyonların öteki hapishanelere de yayılacağını bildirmişti.

İsrail’in “idari tutukluluk” uygulaması

İdari tutukluluk uygulaması, İsrail’in işgal ettiği topraklardaki Filistinlileri hiçbir suçlama yöneltilmeksizin tutuklaması manasına geliyor.

Filistinliler, haklarındaki suçlamayı öğrenemeden ve kendilerini savunma hakkından yoksun formda 6 aya kadar mahpusa atılabiliyor.

Bu müddetten sonra askeri mahkemeye sevk edilen fakat suçlamalardan habersiz bir Filistinlinin tutukluluk müddeti 5 yıla kadar tekraren uzatılabiliyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER