Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İhtiyaç sahiplerine kömür yardımı kararı

Gereksinim sahibi hanelere ısınma emelli kömür yardımı yapılmasına ait karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

İhtiyaç sahiplerine kömür yardımı kararı
12 Ağustos 2023 - 8:12

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara nazaran, vilayet ve ilçe Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca belirlenecek muhtaçlık sahibi ailelere kömür yardımı yapılacak.

Buna nazaran, vilayet ve ilçe bazında hane başına tahsis edilecek kömür ölçüleri bölgenin iklim şartları, geçmiş yıllara ilişkin dağıtım ölçüleri, kömürün ısıl kıymetleri ile afet, acil durum ve gibisi ögeler dikkate alınarak Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca belirlenecek.

Yardımdan faydalanacak haneler, her bir vilayet ve ilçede şurası bulunan vakıflarca muhtaçlık kriterine uygun olarak tespit edilecek. Vakıflarca tespiti yapılan hane sayıları Bakanlıkça kıymetlendirilerek katılaştırılacak.

Kömürü satmak yasak

Teslimatı yapılan kömür, muhatap hanenin ısınma muhtaçlığının karşılanması dışında rastgele bir tasarrufa bahis edilemeyecek.

Kömür teslimatları, Bakanlıkça belirlenen vilayet ve ilçe bazlı hane başı kömür ölçüsünü aşmamak kaydıyla kelam konusu kararın kararları çerçevesinde hanelerin muhtaçlıkları nispetinde yapılacak.

Vakıflara ve vakıflarca belirlenen hanelere yapılacak kömür sevkiyatları, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) genel müdürlüğünün görüşleri alınarak Bakanlıkça belirlenecek kriterlere nazaran düzenlenen sevkiyat programı dahilinde gerçekleştirilecek. Sevkiyat programı belirlenen plana nazaran yapılacak.

Öncelik TKİ’de

İhtiyaç sahibi haneler için ısınma hedefli kömürler öncelikli olarak TKİ’den temin edilecek. Teminin TKİ tarafından sağlanması halinde kömürler, vakıflarca bildirilen teslim yerlerine sevkiyat noktalarının pozisyonuna nazaran belirlenecek nakil vasıtalarıyla ilgili kurumlar sorumluluğunda nakledilecek.

TKİ dışındaki tedarikçilerden kömür temin edilmesi halinde ise kömürler Bakanlık tarafından yapılacak düzenlemelere nazaran temin edilecek ve ilgili kurum, kuruluş ve özel hukuk hükmî bireylerinin sorumluluğunda nakledilerek indirilecek.

Kömürlerin gereksinim sahibi hanelere vilayet ve ilçeler içerisinde dağıtım tertibi ilgili valiliğin uyumunda vakıflar tarafından yapılacak. Vakıflar tarafından kömür dağıtımı yapılırken valilikler nezaretinde kolluk kuvvetlerince gerekli güvenlik tedbirleri alınacak.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER