Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Güvensiz tüketici ürünlerine 4.1 Milyon TL’lik ceza

Ticaret Bakanlığı 2023 yılı temmuz ayı prestiji ile eserleri inançsız bulunan üretici ve ithalatçılara toplam 4.1 milyon lira idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Güvensiz tüketici ürünlerine 4.1 Milyon TL’lik ceza
12 Ağustos 2023 - 11:12

Ticaret Bakanlığı’nca, 2023 yılı temmuz ayı prestiji ile yapılan kontrollerde eserleri inançsız bulunan üretici ve ithalatçılara 4,1 milyon lira idari para cezası uygulandı.

Denetimler sürüyor

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran; Tüketicileri inançsız eser risklerinden korumak gayesiyle Ticaret Bakanlığı sorumluluğunda bulunan başta kırtasiye, oyuncak ve çocuk bakım eserleri olmak üzere dokuma, ayakkabı, mobilya, deterjan üzere eserlere yönelik piyasa nezareti ve kontrolü faaliyetleri yürütülüyor.

Denetimlerde eserler Avrupa Birliği mevzuatı ile uyumlu hale getirildikten sonra hazırlanan teknik mevzuattaki ölçütlere nazaran yetkilendirilmiş laboratuvarlarda inceleniyor.

Sıfır tolerans

Açıklamada, “Güvensiz eserlerin oluşturabileceği riskleri önleyerek tüketicilerin sıhhat ve güvenliğinin korunması Bakanlığımızın birinci önceliği olup, ‘güvensiz esere sıfır tolerans’ unsuruyla hareket edilmektedir. Eser denetimleri, risk tahlilleri çerçevesinde hazırlanan aylık kontrol planları, tüketici şikayetleri ve öbür bildirimler doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Kontrollerde; eserlerin içermesi mümkün ziyanlı kimyasalların tespitine yönelik tahliller yapılmakta, fizikî olarak kaza ve yaralanmalara sebebiyet verebilecek küçük kesim, sivri uç üzere kısımlar test edilmekte ve kullanım talimatı, etiket bilgileri, ihtar ve işaretlemeler denetim edilmektedir” denildi.

Denetimler sonucunda mevzuata uygun olmayan eserlere piyasaya arzın yasaklanması, toplatma, bertaraf ve ayrıyeten idari para cezası yaptırımları uygulandığı belirtilerek, “Bu eserlere ait bilgiler Ticaret Bakanlığı İnançsız Eser Bilgi Sistemi (GÜBİS) aracılığıyla www.guvensizurun.ticaret.gov.tr adresli internet sitesinden tüketicilerimizle de paylaşılmaktadır. Bu çerçevede, 2023 yılı temmuz ayı prestiji ile toplam 940 parti eser denetlenmiştir. Eserleri inançsız bulunan üretici ve ithalatçılara toplam 4,1 milyon lira idari para cezası uygulanmıştır” tabirleri kullanıldı.

İdari yaptırımlar uygulanacak

Bununla birlikte, 2023-2024 eğitim öğretim yılı öncesinde okul ve kırtasiye eserlerine yönelik kontroller gerçekleştirileceği bildirilerek, “Çocuklarımızın sıhhat ve güvenliğini riske atabilecek eserlere gerekli idari yaptırımlar uygulanacaktır. Tüketicilerimizin inançsız olduğundan şüphelendikleri eserlerle ilgili Alo 175 Tüketici Müracaat Çizgisi, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezi (CİMER) ve Bakanlığımızın web sayfası üzerinden ihbar ve şikayet düzeneklerini kullanarak Bakanlığımıza bildirimde bulunmaları, piyasadaki inançsız eserlerin tespitine değerli katkı sağlayacaktır” denildi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER