Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Fransa’da tatil sezonu Covid-19’un varyantının yayılmasına neden oldu

Fransa’da Kovid-19’un Omicron varyantının alt türevi olan Eris’in (EG.5.1) ülke genelinde yayılmasının yaz tatili dönemiyle irtibatı olabileceği açıklandı.

Fransa’da tatil sezonu Covid-19’un varyantının yayılmasına neden oldu
12 Ağustos 2023 - 8:00

Uluslararası Fransız Radyosunun (RFI) haberine nazaran, Fransız Halk Sıhhati Kurumundan yapılan açıklamada, Eris hadise sayılarındaki artışın tüm bölgelerde gözlemlendiği lakin en yüksek artışın tanınan tatil bölgelerinde olduğu bildirildi.

Fransa’da, son günlerde Kovid-19 kuşkusuyla hastaneye kaldırılan kişi sayısında artış gözlemlenirken, açıklamada, Kovid-19 kuşkulu olayların bir evvelki haftaya kıyasla 15 ila 74 yaş ortası bireylerde yüzde 25 artış gösterdiğini belirtildi.

Söz konusu oranın 74 yaş üstü bireylerde yüzde 34 ve iki yaşın altıdaki bebeklerde ise yüzde 56 arttığı aktarıldı.

Nouvelle Aquitaine en yüksek sayıda müspet olay bildiren bölge olurken 31 Temmuz ila 6 Ağustos tarihlerinde yaptırılan PCR testlerinden 789’unun olumlu çıktı.

Tatil bölgeleri tetikledi

Occitanie’de 730, Başşehir Paris’in yer aldığı Ile-de-France’de 689 ve Provence-Alpes-Cote d’Azur bölgesinde 638 test sonucunun olumlu olduğu açıklandı.

Tatil bölgelerinde, insanların toplumsallaşmak için şenlikler ve öbür etkinliklerde bir ortaya gelmesinin Eris’in yayılma suratını tetiklemiş olabileceği aktarılırken yeni hadiselerin üçte birinden fazlasının, Kovid-19’un Omicron varyantının alt türevi olan Eris ilişkili olabileceği kaydedildi.

Varyant istikrarlı biçimde artıyor

Rapora nazaran, evvelce “gözlem altındaki varyant” olan ve statüsü “izlenmesi gereken varyant” olarak değiştirilen Eris’in yaygınlığında istikrarlı bir artış olduğu belirtilmiş, 7 Ağustos prestijiyle 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşılmıştı.

Mevcut delillere dayanarak Eris’in oluşturduğu halk sıhhati riski, başka mevcut Kovid-19 varyantlarının riskine emsal formda “küresel seviyede düşük” olarak değerlendirilmişti.

Eris’in, özelliklerine bağlı olarak global olarak yayılabileceği ve olaylarda artışa neden olabileceği de kaydedilmişti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER