Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin’de meydana gelen sellerde 29 kişi hayatını kaybetti

Çin’in kuzeyindeki Hıbey eyaletinde geçen hafta Doksuri Tayfunu’nun yol açtığı sellerde 29 kişinin ömrünü yitirdiği bildirildi.

Çin’de meydana gelen sellerde 29 kişi hayatını kaybetti
12 Ağustos 2023 - 9:48

Ulusal basındaki haberlere nazaran, seller nedeniyle eyalette 40 bin mesken çöktü, 150 binden fazla meskenle elektrik ve haberleşme altyapısı ağır hasar gördü.

Eyalet yetkilileri, nüfusun yüzde 5’ini oluşturan 3,9 milyon kişiyi etkileyen sellerde 29 kişinin hayatını kaybettiğini, 16 kişinin ise hala kayıp olduğunu açıkladı.

Sellerin yol açtığı hasarın 95,8 milyar yuan (13,4 milyar dolar) olduğu kestirim edilirken, ziyan gören bölgelerdeki yine inşa sürecinin en az 2 yılı bulabileceği öngörülüyor.

Başkent Pekin ile Tiencin kentini çevreleyen Hıbey eyaleti, 29 Temmuz-2 Ağustos periyodunda Çin’in kuzeyini etkileyen Doksuri Tayfunu’nun tesiriyle şiddetli fırtına ve yağışa maruz kaldı.

Sarı Irmak’ın farklı kollarının buluştuğu Hayhı Irmağı havzasındaki eyalete düşen yağış ölçüsü 27,5 milyar metreküpe ulaştı.

Sel sularının denetimi için eyalette 8 toplama havzası ile irili ufaklı 155 rezervuar oluşturulurken, aşağı akış istikametindeki sel baskısını azaltmak üzere 4,2 milyar metreküp su eyaletteki toplama alanlarına yönlendirildi.

Toplama havzalarının bulunduğu yerlerde, çok sayıda ilçe, kasaba ve köy su altında kalırken; bu bölgelerde yaşayan 850 bin kişi dahil eyalet genelinde 1,7 kişi süreksiz barınaklara yerleştirildi.

Çin’de 1997’de kabul edilen Sel Denetim Yasası ile oluşturulan plana nazaran, ülke genelindeki 98 sel toplama havzasının 13’ü Hıbey eyaletinde bulunuyor. Yasa, sel toplama alanlarında yaşayan vatandaşların hasarlarının tazmin edilmesini öngörüyor.

Maliye Bakanlığı ve Su Kaynakları Bakanlığı, Hayhı Irmağı havzasında Doksuri Tayfunu’nun yol açtığı sellerin tesirini azaltmak için su toplama havzası olarak kullanılan 8 bölgedeki yerleşimlerde maddi kayıpları karşılamak üzere merkezi bütçeden 1 milyar yuan (139,69 milyon dolar) kaynak ayrılacağını bildirdi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER