Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Bilim insanları 135 yeni gen tespit etti

ABD’de bilim insanlarınca yapılan araştırmada, insanlara cilt rengini veren pigmentasyonla ilgili 135 yeni gen tanımlandı.

Bilim insanları 135 yeni gen tespit etti
12 Ağustos 2023 - 8:48

News Medical Life Sciences’ta yer alan habere nazaran, Oklahoma Üniversitesinden Vivek Bajpai ve Stanford Üniversitesinden araştırmacılar tarafından yapılan çalışmada, insanlara cilt rengini veren pigmentasyonla alakalı 135 yeni gen tanımlandı.

Araştırmacılar, cilt pigmenti de olarak da tanımlanan “melanin” üretimini etkileyen, fonksiyonel olarak farklı 169 gen bulurken bunlardan 135’inin daha evvel pigmentasyon ile bağlı olmadığı tespit edildi.

Araştırmaya nazaran, yeni keşfedilen KLF6 ve COMMD3 isimli iki genden KLF6 isimli DNA bağlayıcı protein, insanlarda ve hayvanlarda melanin üretimi kaybına yol açarken öbür çeşitlerde ise melanin üretiminde rol oynuyor.

COMMD3 ise, melanozomların asitliğini denetim ederek melanin sentezini düzenliyor.

Bajpai, çalışmayla ilgili “Melanini neyin düzenlediğini anlayarak daha açık derili insanları melanomdan yahut cilt kanserinden müdafaaya yardımcı olabiliriz. Bu yeni melanin genlerini hedefleyerek vitiligo ve öbür pigmentasyon hastalıkları için melanin değiştiren ilaçlar da geliştirebiliriz.” açıklamasında bulundu.

Araştırmacılar, bu tıp melanin üreten genleri keşfederek mikroplara ve hastalıklara karşı tesirli müdahaleler geliştirebilir.

Araştırma, “Journal Science ” isimli mecmuada yayımlandı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER