Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Zehra Bebek Taburcu Edildi

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya üzerinden şimdi 24 haftalıkken dünyaya gelmiş olan “Zehra Bebek” hakkında bir paylaşımda bulundu.

Zehra Bebek Taburcu Edildi
11 Ağustos 2023 - 11:24

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, toplumsal medya üzerinden anne karnında gelişmiş olan “Plasenta previa” sebebi ile prematüre olarak, şimdi 24 haftalıkken dünyaya gelmiş olan Emre ve Betül Büşra Demir çiftinin üçüncü kızı “Zehra Bebek” hakkında bir paylaşımda bulundu.

2022 yılının 19 Aralık günü aciliyetli bir biçimde sezaryen doğum formülü ile anne karnından alınıp, ağır bakıma kaldırılmış olan minik Zehra, doğduğunda 650 gramdı. Beden ısısının ve neminin korunması gayesiyle naylon torbaya sarılı bir formda ağır bakıma kaldırılmış ve entübe edilmişti. 19 Aralık 2022’de acil bir sezaryen ameliyatıyla anne karnından ağır bakıma alınan minik Zehra, 650 gram doğdu ve bedeninin ısı ve neminin korunması için naylon torbaya sarılı halde ağır bakıma yatırılarak entübe edildi. Minik Zehra, Göztepe Süleyman Yalçın Kent Hastanesi Yenidoğan Ağır Bakım Ünitesi’nde tam 211 gün boyunca çaba verdi. Zehra, yaklaşık 7 ay sonra; 6,5 kilo tartıyla, sağlıklı bir formda taburcu edildi.

Zehra Bebeğe Kök Hücre Tedavisi Uygulandı

Zehra bebeğin 24 haftalık olarak doğduğunu lisana getiren Süleyman Yalçın Kent Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kolu Lideri ve Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. Fahri Ovalı, “Yani yaklaşık 5,5-6 ayına yakın olarak doğdu. Annenin plasentasında bir sorun vardı. İvedilikle sezaryene alınması gerekti. Doğduğunda 650 gramdı ve akciğerleri şimdi gelişememişti, olağan öbür organları da gelişmemişti lakin nefes alabilmesi için birinci olarak teneffüsüne öncelik verdik. Bebeğimize kök hücre tedavisi uyguladık. Doğumundan sonraki 14. Gününde, yani 2. Haftasında biz dışarıdan kök hücre aldık, mezenkimel kök hücre dediğimiz kök hücreleri aldık. Kök hücreler alışılmış, bedenin gelişmesine ve onarılmasına katkıda bulunan hücreler. Her türlü tamiratı yapabilen hücreler. Epey yeni bir tedavi. Özel bir müsaade ile bu tedaviyi bebeğimize 14. günde uyguladık. Birinci 30 hafta, yani 210 gün bebeğimiz ünitede tedavi oldu. 211. Gün taburcu edildi.650 gram doğmuş olan bebeğimizi, 6 kilo 500 gram olarak taburcu ettik.” dedi.

Duygusal Bir Andı

Gelişin travmatik olması sebebi ile anne için çok güç olduğunu söyleyen Zehra bebeğin annesi Betül Büşra Demir, “İşte birinci sütü enjektör ile çekip vermek. Damla damla geliyor, gelmesi için uğraşıyorsunuz. Bir defa uzun müddet entübe kaldığı için kucağınıza alamıyorsunuz, zira onun yeterli olması çok kıymetli. Birinci defa kucağıma 4,5 aylık iken aldım, hakikaten duygusal bir andı bizim için. O formda bir bağ kurmaya başladık.” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER