Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

VİOP’ta endeks kontratı güne düşüşle başladı

Borsa İstanbul Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) ağustos vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yüzde 0,1 azalışla 8.251,50 puandan başladı.

VİOP’ta endeks kontratı güne düşüşle başladı
11 Ağustos 2023 - 10:36

Ağustos vadeli endeks kontratı, açılış seansında evvelki olağan seans kapanışın yüzde 0,1 altında 8.251,50 düzeyinden süreç gördü.

Dün satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı evvelki kapanışının yüzde 2,9 altında 8.262,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında ise yatay seyretti. Global piyasalar, dün açıklanan enflasyon datalarının akabinde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarına devam etmeyebileceğine ait beklentilerin güçlenmesiyle hudutlu da olsa olumlu seyrediyor.

Söz konusu bilginin akabinde ABD iktisadının “yumuşak iniş” yapabileceğine yönelik beklentiler güç kazanırken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in eylülde siyaset faizini sabit bırakma ihtimali yüzde 89 düzeyinde bulunuyor.

Analistler, bugün data gündeminde yurt içinde ödemeler istikrarı, yurt dışında ise ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Michigan Üniversitesi tüketici itimat endeksinin bulunduğunu belirterek, teknik açıdan endeks kontratında 8.200 ve 8.000 düzeylerinin dayanak, 8.300 ve 8.400 puanın direnç pozisyonunda olduğunu tabir etti.

Ekonomistler, cari süreçler hesabının haziranda 422 milyon dolar fazla vermesini bekliyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER