Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Petrol haftalık kazancını daralttı

Petrol, Milletlerarası Güç Ajansı’nın raporunu beklerken haftalık yararı düşüyor.

Petrol haftalık kazancını daralttı
11 Ağustos 2023 - 7:36

Petrol, Milletlerarası Güç Ajansı’nın arz kısıntıları nedeniyle daralan ham petrol piyasasının anlık manzarasını sağlayacak bir raporu öncesinde haftayı çok az değişiklikle bitirme yolunda.

ABD ham petrolü Perşembe günü neredeyse yüzde 2 kaybettikten sonra varil başına 83 dolar civarında süreç gördü. OPEC’in Perşembe günü yayınladığı aylık bir rapora nazaran, global piyasalar bu çeyrekte Suudi Arabistan’ın üretimi kısmasıyla günde 2 milyon varilden fazla sert bir arz açığına yöneliyor.

Petrol, OPEC+ müttefiki Rusya’nın ihracat kısıtlamalarının da yardımıyla Suudi Arabistan’ın kısıntıları üzerine Haziran ayının sonundan bu yana yükseldi, fakat Çin’in cansız ekonomik toparlanması hala kıymetli bir aksi rüzgar sunuyor. Bu ortada, Fed, enflasyonun gevşeme belirtileri göstermesinin akabinde faiz oranlarını değiştirmeyebilir.

İran, Washington ile Tahran ortasında ortaya çıkan ve sonunda OPEC üreticisinden piyasaya daha fazla varil gelmesine yol açabilecek bir muahedenin birinci adımı olarak dört ABD vatandaşını hapishaneden mesken hapsine aldı.

Helima Croft da dahil olmak üzere RBC Capital Markets LLC analistleri bir notta, “İran varillerinin Asya pazarına ulaşmasını sağlamak için de yaptırım uygulama eğiliminin hızlanmasını bekliyoruz. Kongre, bu gayri resmi sıfırlamayı alt üst etmeye ve mevcut cezai önlemlerin uygulanmasını zarurî kılmaya çalışabilir” dedi.

Sıkıntı, petrol rafinerisinden arta kalan bir petrol cinsinin Avrupa’da on yıllardır birinci kere ham petrolden daha değerliye mal olmasıyla, aşağı istikametli yakıt piyasalarına da yansıyor. Akaryakıt ve motorin fiyatları da kısmen rafineri üretim kısıntılarının bir sonucu olarak mevsim normallerinin hayli üzerinde seyrediyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER