Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Evlilikte Güç Savaşı Neden Olur ?

”Ben haklıyım, senin yanılgın, ben ne dersem o” telaffuzlarını evliliğinizde sıklıkla duyuyorsanız dikkat ! Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız husus hakkında değerli bilgiler verdi.

Evlilikte Güç Savaşı Neden Olur ?
11 Ağustos 2023 - 0:12

”Ben haklıyım, senin yanılgın, ben ne dersem o” telaffuzlarını evliliğinizde sıklıkla duyuyorsanız dikkat ! Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız bahis hakkında değerli bilgiler verdi.

Çiftler vakit içerisinde evliliklerini bir güç gösterisi haline dönüştürebilmektedir. Haksızı aramak, sorunu çözmekten daha çok haklı olduğunu kanıtlamaya çalışmak üzere davranışlarla evlilik dönüşüme uğramaya başlar. Evlilikte güçlü ve haklı olmak için yapılan davranışların yarısı memnun olmak ve memnun etmek için yapılabilse her şey çok daha sağlıklı olabilir. Zira sıhhatsiz alakaların bir kazananı değil iki kaybedeni vardır. Eşler birbirini rakip olarak değil tıpkı kadronun üyeleri olarak görmelidir.

Evliliklerde bayan ve erkek yaşanan durumlar karşısında haklı, güçlü ve kazanan olmak için birçok yola başvurmaktadır. Evliliklerde ki güç savaşının en değerli göstergesi ise daima tenkit ve suçlamaların olmasıdır. Suçlamanın nedeni münasebette ki denetimi ele geçirmeye çalışmaktan, tenkidin nedeni ise eşini yönetmek istemektendendir. Ancak bu sıhhatsiz bir durumdur. Zira güç savaşının var olduğu evlilikler de hususun ne olduğu kıymetli değil kimin haklı çıktığı değerlidir. Halbuki evlilik, bir olabilmektir. Çiftler haklı olmaktan daha çok tahlil odaklı, birbirlerini suçlamadan sorunu nasıl ortadan kaldırabileceklerine dair adımlar atmalıdır. Evlilik biz olabilmekken, ben telaffuzları içermemelidir. Çiftler ne yapacaklarını, nasıl tahlil bulacaklarını birbirlerine rahatlıkla aktarabilmeli ve anlayışla dinlenmelidir. İstekler, gereksinimler ortak halde tahlile kavuşturulmalı, her iki bireyinde talepleri önemsenmelidir.

Ortak Paylaşım

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız,” Güç savaşının ön planda olduğu evliliklerde çoğunlukla ilgilerinin birinci devirlerinden itibaren ortak bir bütün olamadıkları görülmektedir. Zira ortak bir paylaşımdan bahsedilmeyen evlilikler, içerisinde kişiselliği daha etkin bir formda barındırır. Bu süreçte güç göstergesinde bulunmayan kişi maruz kaldığı durumdan rahatsızlık duyabilir ve eşine karşı göstermiş olduğu sevgi ve ilgi bir dönüşüme uğrayabilir. Yani evlilikte güç savaşında haklı olmak sizi memnun etmeyebilir tam tersine evliliğin sonlanması ile karşı karşıya getirerek sizi mutsuzluğa sürükleyebilir.Evliliğinizde haklıyı ve haksızı arıyorsanız şimdi evliliği tanımamışsınızdır” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER