Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Disney Plus 3 ayda 11.7 milyon üye kaybetti

Atatürk dizisini yayınlamama kararı ile Türkiye’de büyük reaksiyon toplayan Disney Plus, küresel pazarda da en büyük üye kaybını yaşıyor. Platformun 3 ayda 11.7 milyon üye kaybettiği açıklandı.

Disney Plus 3 ayda 11.7 milyon üye kaybetti
11 Ağustos 2023 - 9:36

Bu yılın üçüncü çeyrek finans raporunu açıklayan Disney, global kullanıcı sayısının 1 Temmuz prestijiyle yüzde 7,4 gerilediğini belirtti.Bazı ülkelere ilişkin içerikleri yayından çeken platformdan, son 3 ayda toplam 11,7 milyon kullanıcı ayrıldı. Üye kayıplarının büyük çoğunluğu, ulusal içeriklerin kaldırıldığı Hindistan’dan geldi.

3’üncü çeyrekte 512 milyon dolar zarar

Ayrıyeten platformun yayın kaybı geçen yıldan bu yana devam etti ve Disney, üçüncü çeyrekte 512 milyon dolar ziyana uğradı. Kovid-19 salgınının tesirini azaltması ve sinema salonlarının tekrar açılmasıyla birlikte geçen yıldan bu yana ziyana uğrayan Disney Plus, ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkedeki lokal üretimlere dayanağını durdurma kararı almıştı. Bu kapsamda “Recep İvedik 7”, “Yılbaşı Gecesi”, “Bursa Bülbülü” üzere yepyeni Türk üretimlerini kaldıran platform, kendi imali Atatürk dizisini memleketler arası platformda yayınlamama kararı almasının akabinde Türkiye’de reaksiyon çekmişti. Platformun bu kararının arkasında ABD’deki Amerika Ermeni Ulusal Komitesinin (ANCA) tesiri olduğu öne sürülmüştü.

Türk hükümeti ve kamuoyunun tenkitlerinin akabinde 2 Ağustos’ta açıklama yapan The Walt Disney Company Türkiye Genel Müdürü Cenk Soner, “Atatürk içeriğimizi Cumhuriyetimizin 100. yılında izleyicilerimizle buluşturuyoruz. İki sinema olarak planladığımız Atatürk’ün birinci televizyon özel versiyonunun FOX kanalımızda yayınlanmasının akabinde, iki sinema sinemalarda ve sonrasında FOX ekranlarında olacak” sözlerini kullanmıştı.

Disney’in 11.7 milyonluk üye kaybı, Twitter’da 2.4 milyon takipçisi bulunan The Spectator Index’te de paylaşıldı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER